Lublin: Rodzice zastępczy znęcali się nad dziećmi. Zapadł wyrok

Redakcja
19.04.2018 08:46
Lublin: Rodzice zastępczy znęcali się nad dziećmi. Zapadł wyrok
fot. Shutterstock

Sąd w Lublinie wydał wyrok w głośnej sprawie dotyczącej znęcania się nad dwunastką dzieci przez ich rodziców zastępczych. Koszmar trwał 7 lat. Dzieci były bite i głodzone. 

Dramat dwanaściorga dzieci rozgrywał się w latach 2006-2013. Małgorzata P. była oskarżona m.in. o to, że uderzała dzieci pięścią w głowę, szarpała je za uszy i włosy, popychała. Jej mąż Wiktor P. miał uderzać głowami dzieci o ściany, kopać je i bić. Dzieci były wyzywane i karane. Nie mogły się bawić zabawkami, musiały czekać na otrzymanie zgody. 
Sąd w Lublinie nie miał wątpliwości, że rodzice zastępczy są winni znęcania się nad podopiecznymi. Mają za to trafić na 2 lata do więzienia.

— Oskarżeni zajmowali się tymi dziećmi dobrowolnie. To oni zdecydowali się na rolę rodziny zastępczej. Nie tylko sprzeniewierzyli się swoim obowiązkom, ale posunęli się dużo dalej — podkreśliła sędzia Bożena Dzimira-Rzepkowska z Sądu Rejonowego Lublin-Zachód. — Starsze dzieci, szczególnie chłopcy, byli głodni. Zeznający jako świadkowie nauczyciele mówili przed sądem, że dzieci chodziły na stołówkę szkolną, żeby dostać za darmo chleb — dodała. 

W czasie rozprawy wyszło na jaw, że część dzieci nie miała nawet własnej szczoteczki do zębów. Jedna z dziewczynek musiała używać papieru toaletowego zamiast środków higienicznych podczas miesiączki. 

Małgorzata i Wiktor P. wzięli pod opiekę dwanaścioro dzieci. 

RadioZET.pl/Kurier Lubelski/KM