Zamknij

Naukowiec z UMCS o manifestujących: Ja bym kazał strzelać do tego bydła

Redakcja
25.07.2017 12:21
Naukowiec z UMCS o manifestujących: Ja bym kazał strzelać do tego bydła
fot. Tomasz Rytych/REPORTER

"Ja bym kazał strzelać do tego bydła" - taki wpis w mediach społecznościowych zamieścił dr hab. Artur Górak, adiunkt z Instytutu Historii na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Marii Curie - Skłodowskiej w Lublinie. Do sprawy w oficjalnym oświadczeniu odniosła się uczelnia. 

Czy prezydent na dobre zerwał się z uwięzi PiS-u? Dyskutuj w serwisie Mam Zdanie

Komentarz na Facebooku odnosił się do postu, w którym Andrzej Duda był krytykowany za udanie się na wypoczynek nad morze w momencie protestów pod Pałacem Prezydenckim w Warszawie. "Co za bzdury!" - skomentował naukowiec z UMCS. Na wpis zareagował jeden z internautów: ''Klasę polityczną poznaje się przez drobne gesty. Czemu nie wyszedł do ludu? Tylko na Hel pojechał. Bał się?”. Dr hab. Artur Górak odpowiedział: „Jakiego ludu? Ja bym kazał strzelać do tego bydła”.

Bulwersujący wpis nie umknął uwadze internautów i ogólnopolskich mediów. Swoje stanowisko na temat słów naukowca zaprezentowały w specjalnym oświadczeniu władze uczelni. 

Sprawdź najnowszy temat w naszym nowym serwisie MAM ZDANIE i weź udział w dyskusji

Oświadczenie władz rektorskich UMCS:

Władze rektorskie UMCS z ubolewaniem przyjęły informację o incydencie z udziałem dra hab. Artura Góraka.

Nauczyciel akademicki jest zawodem zaufania publicznego. Osoby wykonujące ten zawód powinny przywiązywać szczególną wagę do swojego postępowania nie tylko w czasie wykonywania obowiązków służbowych, ale także w życiu prywatnym.

Sformułowania użyte na portalach społecznościowych przez Pana Artura Góraka stanowią wyłącznie jego prywatną wypowiedź i nie licują z wykonywanym zawodem nauczyciela akademickiego.

Rażące przekroczenie granicy wolności słowa w tych wypowiedziach godzi także w obraz Uniwersytetu, jako miejsca debaty naukowej, wymiany poglądów z poszanowaniem każdej ze stron, a także kształcenia studentów zgodnie z ideałami humanizmu, tolerancji oraz poszanowania praw i godności człowieka.

Pan dr hab. Artur Górak zostanie poproszony o niezwłoczne złożenie wyjaśnień, od których uzależnione będą dalsze kroki ze strony władz Uniwersytetu.

RadioZET.pl/UMCS/DG