Zamknij

Sąd uchylił zakaz organizacji marszu równości w Lublinie

Redakcja
12.10.2018 11:19
Lublin. Sąd uchylił zakaz organizacji marszu równości
fot. LUKASZ KACZANOWSKI/POLSKA PRESS/Polska Press/East News

Sąd Apelacyjny w Lublinie uchylił wydany przez prezydenta tego miasta zakaz organizacji zapowiedzianego na sobotę Marszu Równości. Decyzja dotyczy również planowanej tego dnia kontrmanifestacji środowisk narodowych. Pierwszy pochód środowisk LGBT ulicami Lublina ma się rozpocząć w sobotę o godz. 13.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Sąd uwzględnił zażalenia organizatorów marszu równości i kontrmanifestacji na postanowienie Sądu Okręgowego w Lublinie, który w środę utrzymał w mocy decyzję prezydenta Lublina zakazującą tychże zgromadzeń.

Zażalenie na decyzję sądu złożył też Rzecznik Praw Obywatelskich.

Zobacz także

Zakaz organizacji obu zgromadzeń ze względów bezpieczeństwa wydał we wtorek prezydent Lublina Krzysztof Żuk. Powołał się na przepis ustawy Prawo o zgromadzeniach, który umożliwia wydanie zakazu, gdy zgromadzenie może zagrażać życiu i zdrowiu ludzi albo mieniu w znacznych rozmiarach.

W wydanej na prośbę prezydenta opinii policja potwierdziła, że istnieje prawdopodobieństwo spotkania się w sobotę grup o przeciwstawnych poglądach, co może prowadzić do konfliktu i zagrożenia dla mieszkańców.

Decyzja prezydenta Żuka spotkała się z krytyką części sceny politycznej. Zwłaszcza z Koalicji Obywatelskiej, która udzieliła mu poparcia w wyborach samorządowych na stanowisko prezydenta Lublina.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD