Zamknij

Sprzedawca z Lublina wypowiedział wojnę złodziejom. Proste, ale skuteczne

Redakcja
12.03.2018 17:06
Nagranie kradzieży
fot. Archiwum RadioZET.pl

Właściciel sklepu spożywczego z Lublina wypowiedział wojnę okradającym go złodziejom. Za każdym razem, gdy przyłapie złodzieja, oglądając nagrania z monitoringu, publikuje jego wizerunek na drzwiach sklepu i dzwoni po policję. Mundurowym nie do końca się to podoba.

Historię pana Dawida z Lublina opisuje „Dziennik Wschodni”. Mężczyzna tłumaczy, że zazwyczaj sprzedawcy odpuszczają sobie walkę ze złodziejami, w obawie o swoje bezpieczeństwo i niską skuteczność policji. Mieszkaniec stolicy woj. lubelskiego postanowił wziąć sprawy w swoje ręce. – Sam namierzyłem już 9 osób, które kradły w moim sklepie – mówi w rozmowie z reporterem.

Publikuje wizerunki złodziei

Pomysł ten nie do końca podoba się policjantom. – To kontrowersyjne rozwiązanie. Publikowanie wizerunków złodziei powinno się zostawić nam. Zwłaszcza że nie zawsze z nagrań monitoringu jednoznacznie wynika, czy ktoś coś ukradł. Gdy mamy stuprocentową pewność, wtedy sami dość często decydujemy się na upublicznienie wizerunku – mówi podkomisarz Andrzej Fijołek z biura prasowego KWP w Lublinie, dodając, że w przypadku ujawnienia czyjegoś wizerunku można narazić się na pozew o naruszenie dóbr osobistych.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku.

To działa! Kradzieże się skończyły

Tymczasem pan Dawid za każdym razem, gdy „złapie” złodzieja na nagraniu, drukuje jego wizerunek i nakleja na drzwiach wejściowych. – Gdy ludzie zobaczą zdjęcie, przychodzą do mnie i mówią, kim jest złodziej. Czasem sami mają z tymi osobami problem na osiedlu czy w bloku. Niekiedy ostrzegają mnie, na kogo powinienem uważać. Muszę też przyznać, że policja działa skutecznie. Gdy złapię złodzieja na gorącym uczynku, patrol bardzo szybko przyjeżdża na miejsce – wyjaśnia, dodając, że odkąd zrobiło się o sprawie głośno, przestępcy przestali kraść w jego sklepie. Gratulujemy odwagi i pomysłu!

Zobacz także

RadioZET.pl/Dziennik Wschodni/strz