Zamknij

Lubnauer o sojuszu z PO: małżeństwo z rozsądku, ale jedyna prawdziwa koalicja w wyborach

Redakcja
03.10.2018 10:14
Lubnauer
fot. Beata Zawrzel/Reporter

– Nie rozmawialiśmy z Grzegorzem Schetyną na temat pozostania przy obecnym wieku emerytalnym. Wygłaszał tę deklarację w imieniu PO, to jego zdanie. Nie podpisałam się pod tym – mówi gość Radia ZET, Katarzyna Lubnauer. Dodaje, że „ludzie muszą dłużej pracować”. 

Przewodnicząca Nowoczesnej była gościem porannej audycji Beaty Lubeckiej w Radiu ZET.

„Wiek emerytalny powinien być wyższy”

– Dla mnie nie ulega wątpliwości, że wiek emerytalny powinien być wyższy, ponieważ dłużej żyjemy. Nie zmieniłam zdania – zapewnia. Zdaniem Lubnauer, „jeżeli nie będziemy dłużej pracować – a dłużej żyjemy, nie ma już praktycznie rezerwy związanej z zatrudnieniem – to bez aktywności nie będziemy mieli wzrostu gospodarczego”.

Przeczytaj i obejrzyj rozmowę z Katarzyną Lubnauer na RadioZET.pl!

Przewodnicząca .N tłumaczy, że Platforma Obywatelska deklaruje pozostanie przy obecnym wieku emerytalnym dlatego, że z jego podwyższeniem ma złe doświadczenia, które doprowadziły do zwycięstwa PiS w wyborach parlamentarnych.

Katarzyna Lubnauer ubolewa, że nie ma szansy, by w przyszłym parlamencie Koalicja Obywatelska zdobyła większość i podwyższyła ten wiek. – Musimy zrobić wszystko, żeby ludzie dłużej pracowali, bo inaczej rozpadnie się cały system związany z ZUS – mówi gość Radia ZET. Podkreśla, że KO to „małżeństwo z rozsądku”.

Aborcja i 500+

Różne zdania Katarzyny Lubnauer i Grzegorza Schetyny nt. aborcji? – Mamy umowę dotyczącą programu na wybory samorządowe, nie rozmawialiśmy jeszcze o programie na wybory parlamentarne – odpowiada szefowa Nowoczesnej. Zapewnia, że jej poglądy na ten temat nie zmieniły się i wciąż jest zwolenniczką liberalizacji obecnego prawa.

Pytana przez Beatę Lubecką o zmianę zdania ws. likwidacji 500+, Katarzyna Lubnauer odpowiada: – Zgodziliśmy się na to, że już żadna partia opozycyjna nie wycofa 500+, ale trzeba powiązać to z aktywnością – pracą – ponieważ zasiłki nigdy nie mogą być sposobem na życie”. Jej zdaniem świadczenie powinni dostawać ci, którzy pracują albo starają się o pracę, a przy pierwszym dziecku powinno obowiązywać kryterium „złotówka za złotówkę”.

Koalicja PO i Nowoczesnej

Przewodnicząca Nowoczesnej zdradza także, że Koalicja Obywatelska wystawia 10 000 kandydatów w wyborach samorządowych, z czego z Nowoczesnej jest to 1 000 osób. – Nowoczesna wasalem PO? Jako przewodnicząca chcę, żeby wartości i ludzie .N mieli szansę w tych wyborach – mówi Lubnauer.

Zobacz także

Dodaje, że „jeżeli chce się realizować swoje wartości, to trzeba to robić w ramach układu, który ma szansę zwycięstwa”. Zdaniem szefowej Nowoczesnej Koalicja Obywatelska jest jedyną prawdziwą koalicją w tych wyborach. PO pomoże w spłacie długów .N? – Nie ma takiej możliwości, bardzo dobrze radzimy sobie z finansami – komentuje gość Radia ZET.

RadioZET.pl/MP