Zamknij

Premier obiecał więcej pieniędzy dla rolników [WIDEO]

Redakcja
31.07.2018 19:07
Lubuskie. Premier Mateusz Morawiecki o pomocy dla rolników
fot. Krystian Maj / KPRM/Public Domain

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział nowelizację budżetu, aby zwiększyć kwoty odszkodowań dla rolników poszkodowanych przez suszę. Deklaracja padła podczas spotkania szefa rządu z dziennikarzami w województwie lubuskim.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

- Dzisiaj podczas posiedzenia rządu podjęliśmy kilka ważnych postanowień między innymi zadecydowaliśmy o środkach przeznaczonych na minimalizację skutków suszy" - powiedział na konferencji premier Morawiecki na drodze Wschowa – Konradowo.

Zobacz także

Rada Ministrów przyjęła we wtorek program pomocy dla gospodarstw rolnych i rybackich w tym roku poszkodowanych przez suszę lub powódź. Na jego realizację rząd przeznaczył z budżetu państwa 799,5 mln zł, w tym 697 mln zł na dopłaty do hektara zniszczonych upraw.

- Jesteśmy gotowi do kompensaty szkód, jak będzie trzeba, dokonamy nowelizacji budżetu, bo wypłata odszkodowań dla rolników jest dla nas fundamentalnie ważna - zapewnił premier. Zaapelował do wszystkich gmin, by uczciwie i sprawnie szacowały szkody powstałe w uprawach rolnych. Wskazał, że w województwie kujawsko-pomorskim na 144 gmin tylko dwie przekazały wojewodzie informacje dotyczących szacowanych szkód.

Morawiecki poinformował, że na posiedzeniu rządu omawiany był też temat owoców miękkich i w jaki sposób zapobiegać rożnego rodzaju nieuczciwym praktykom. - Mamy Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów i Konsumentów, ale ten urząd nie był do tej pory wyposażany we właściwe instrumenty minimalizowania skutków praktyk monopolistycznych - zaznaczył premier. Dodał, że rząd "chce podnieść siłę rolnika względem rynku".

Zobacz także

Uczestniczący w konferencji minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski zapowiedział, że rolnicy, których straty w uprawach przekroczyły 70 proc. dostaną 1 tys. zł dopłaty do hektara.

- Dla tych rolników, którzy mają największe straty - powyżej 70 procent - a to są straty, które grożą bardzo poważnymi konsekwencjami finansowymi dla przetrwania gospodarstwa, będziemy stosowali pomoc w wysokości tysiąca złotych do hektara - poinformował minister.

Dodał, że dla tych rolników, którzy mają straty mniejsze, ale przekraczające 30 procent, "również będzie zastosowana pomoc do każdego hektara".

Tegoroczna susza dotknęła 83 procent gmin na terenie całej Polski. Wśród innych problemów wymienianych przez rolników znajduje się nieskuteczna walka władz z afrykańskim pomorem świń (ASF) wśród dzików i niskie ceny skupu wiśni, agrestu czy malin. W związku ze stratami przez upalne lato rolnicy szacują, że potrzeba 5 miliardów złotych na pokrycie strat.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD