Podczas akcji doszczętnie spłonął wóz strażacki. "Ogień nagle zmienił kierunek"

Magdalena Kulej
27.07.2019 19:35
Lubuskie. Wóz strażacki spłonął podczas akcji gaszenia pożaru pola
fot. remiza.com.pl

W miejscowości Lubomyśl w województwie lubuskim ogień strawił 32 hektary pola. Z żywiołem walczyło 16 zastępów straży pożarnej, a podczas akcji gaśniczej spłonął jeden z wozów strażackich.

Pożaru pola w Lubomyślu wybuchł w piątek po południu. „Bardzo dawno nie było tak poważnego zdarzenia” – relacjonował portal pożarniczy remiza.com.pl.

- W kulminacyjnym punkcie trwania działań pracowało 16 zastępów i ponad 40 strażaków – mówi w rozmowie z TVN24 Grzegorz Lisik, rzecznik prasowy tamtejszej straży.

Zobacz także

Ogień szybko się rozprzestrzeniał i był bardzo trudny do opanowania, a podczas akcji gaśniczej spłonął wóz OSP wraz z całym sprzętem. „Ściana ognia nagle zmieniła swój kierunek. Wcześniej pojazd znajdował się w bezpiecznej odległości od pożaru. Kierowca zaczął wycofywać wóz strażacki, ale po około 20 metrach zgasł mu silnik” - opowiadał bryg. Lisik. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Zagrożenie pożarowe w Polsce

W części kraju – zwłaszcza na terenie lasów - obowiązują ostrzeżenia przed bardzo dużym zagrożeniem pożarowym.

W tym roku w całym kraju było już prawie tyle samo pożarów lasów, co w całym poprzednim roku, bo blisko 8 tysięcy. W 9 na 10 przypadkach pożar lasu powoduje człowiek. To dlatego nadleśnictwa wprowadzają zakazy wstępu.

screenshot-bazapozarow.ibles.pl-2019.07.27-19-30-33
fot. bazapozarow.ibles.pl

RadioZET.pl/remoza.com.pl/TVN24.pl/Baza Pożarów IBLES