Zamknij

Wysoki stan rzek. Zebrał się sztab kryzysowy

Redakcja
02.02.2018 17:06
Wysoki stan rzek. Zebrał się sztab kryzysowy
fot. Pixabay

Sytuacja hydrologiczna w woj. lubuskim i wysoki stan rzek w zlewni Warty były tematami piątkowego posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Gorzowie Wlkp.

- Informacje są dosyć dobre, ponieważ te perspektywy pogodowe, o których mówił szef IMGW nie są niepokojące. W najbliższych dniach deszcz nie powinien padać. To jest najistotniejsze, bo jak mówił przedstawiciel Zarządu Zlewni Gorzów zbiorniki i same koryta rzek są wypełnione i nawet najmniejsze opady deszczu mogą być przyczyną ich wylewania – powiedział po spotkaniu wojewoda lubuski Władysław Dajczak.

Wojewoda przyjął meldunki o stanie przygotowania służb i samorządów do ew. działań w sytuacjach kryzysowych.

- Jestem spokojny, że gdyby nawet wydarzyło się coś tragicznego - a wierzymy, że tak nie będzie - jesteśmy gotowi do podejmowania natychmiastowych działań, w szczególności tych mających na celu ratowanie życia i zdrowia ludzi – zapewnił Dajczak.

Zobacz także

Obecnie w regionie stany alarmowe są przekroczone na Warcie w Gorzowie Wlkp. i na jej dopływie Obrze w Bledzewie. Blisko poziomu alarmowego jest największy dopływ Warty - Noteć na wodowskazie w Drezdenku. Wysoki poziom tych rzek utrzymuje się od wielu tygodni, nie stwarza obecnie zagrożenia dla ludzi.

Przechwytywanie
fot.

- To są na razie tylko tzw. przesiąki, które dotknęły kilkanaście domów, piwnice napełniły się wodą. Nie są to sytuacje groźne dla ludzi, aczkolwiek są pod stałym monitoringiem – zaznaczył wojewoda.

Jak wyjaśnił kier. Stacji IMGW w Gorzowie Ryszard Popiel, utrzymujący się wysoki stan rzek, to m.in. efekt wyjątkowo deszczowego 2017 r. - rekordowego, jeśli chodzi o ilość opadów. Ta była najwyższa w historii pomiarów prowadzonych w Gorzowie.

Dodał, że prognozy dot. górnych odcinków Warty i Noteci przewidują spadki poziomu tych rzek. Ocenił, że np. w przypadku Gorzowa obecny stan wody w Warcie nie stwarza jeszcze zagrożenia, podobnie jest w przypadku Noteci.

Zagrożenia nie stwarza w regionie Odra, która jest stabilna, a jej stany średnie. Tym samym nie ma zagrożenia, że może zablokować spływanie do niej wód Warty. Korzystny jest także brak zjawisk lodowych na rzekach i pokrywy śnieżnej.

RadioZET.pl/PAP/DG

C