Tropił zbrodniarzy wojennych, teraz ma odzyskać wrak Tupolewa

Redakcja
20.03.2017 08:15
Tropił zbrodniarzy wojennych, teraz ma odzyskać wrak Tupolewa
fot. East News

Luis Moreno Ocampo został poproszony przez rząd PiS o włączenie się w sprawę wraku prezydenckiego Tupolewa, który rozbił się prawie siedem lat temu w Smoleńsku.

Były główny prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego ma odzyskać wrak prezydenckiego samolotu. Luis Moreno-Ocampo został w tym celu wynajęty przez rząd PiS - poinformował "Dziennik Gazeta Prawna". Kontrakt podpisano w w marcu. Czy światowej klasy specjalista zwiększy szanse na to, że samolot wreszcie wróci do kraju?

Zagłosuj

Czy Rosja powinna zwrócić wrak Tupolewa?

Liczba głosów:

Luis Moreno-Ocampo do tej pory zajmował się tropieniem zbrodniarzy wojennych i krwawych dyktatorów takich jak choćby Mu'ammar al-Kaddafi. Obecnie prowadzi rozmowy z ministrem Macierewiczem, ale jak mówi - niczego mu nie obiecywał. W wywiadzie z nim czytamy, że chce przede wszystkim ustalić prawdę o zdarzeniach w kokpicie samolotu oraz ustalić wspólną dla nas i Rosjan wersję przyczyn katastrofy. Do tego ma dojść jeszcze przed rozmowami z Rosją o zwrocie wraku.

Zobacz także

Właśnie to może okazać się misją niemożliwą, bo Macierewicz utrzymuje, że doszło do zamachu i wybuchu, a winnymi katastrofy są Rosjanie. Strona wschodnia z kolei twierdzi, że nie ponosi żadnej odpowiedzialności, a pełną winę ponoszą polscy piloci.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

Radio ZET/JC/MaAl