Zamknij

Szumowski: Mamy testy na koronawirusa. Wkrótce ewakuacja Polaków z Wuhan

30.01.2020 16:47
Łukasz Szumowski
fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Nie ma nadal potwierdzonego żadnego przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce, choć prędzej czy później na pewno taki przypadek się pojawi – powiedział na konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski. Zapewnił, że resort monitoruje sytuację i jest przygotowany na ewakuację Polaków z Wuhan. Polskie laboratoria mają już testy na koronawirusa.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Minister zdrowia jest przekonany, że prędzej czy później groźny koronawirus pojawi się w Polsce.

Zobacz także

Tak jak już mówiłem, z czasem ten wirus się pojawi. Nie będzie to jednak dla nas zaskoczeniem, nie będzie to dla nas wydarzeniem nadzwyczajnym. Jesteśmy gotowi, wszystkie oddziały zakaźne mają wprowadzone instrukcje oraz procedury przyjmowania pacjentów z zakażeniami, w tym zakażeniami koronawirusem

– powiedział minister zdrowia, Łukasz Szumowski.

Polska gotowa na ewakuację rodaków z Wuhan

Zaznaczył, że sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez polskie władze. Do kraju wkrótce wróci z chińskiego Wuhan 30 osób.

Zobacz także

- Zgłosiło się około 30 osób, którzy chcą wrócić. Polska współpracuje z Francją przy zapewnieniu powrotu naszych obywateli do Europy – dodał minister.

Szumowski: Mamy testy na koronawirusa

Minister zaznaczył również, że Polska ma już przygotowane testy na koronawirusa.

Mamy już w Polsce testy na nowego koronawirusa; przygotowujemy laboratoria do diagnostyki. Na początku przyszłego tygodnia będziemy mieli wszystko skalibrowane tak, że będziemy mieli standard diagnostyki, taki sam, jaki mamy w tej chwili w Charite (Laboratorium Charite w Berlinie). Jesteśmy już w posiadaniu tych testów

– dodał Łukasz Szumowski.

RadioZET.pl/PAP