Zamknij

Będzie dalsze luzowanie obostrzeń na okres wakacyjny. Kiedy decyzje?

07.06.2021 13:04

Luzowanie obostrzeń na okres wakacyjny zostanie ogłoszone jeszcze w tym tygodniu - poinformował rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz. O kolejnych zmianach mają poinformować premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski.

luzowanie obostrzeń wakacje 2021
fot. Tomasz Jastrzebowski /REPORTER

Luzowanie obostrzeń zostanie ogłoszone jeszcze w tym tygodniu. Podczas briefingu rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz mówił o konferencji dotyczącej zniesienia kolejnych obostrzeń, tym razem będzie ona dotyczyła okresu wakacji.

"W tej chwili w Polsce te obostrzenia są naprawdę w dość duży sposób poluzowane i to, czego możemy oczekiwać na wakacje, to oczywiście nie będą jakieś super poluzowania, ponieważ my, w Polsce mamy już znacząco poluzowane kwestie obostrzeń, ale na pewno jeszcze w tym tygodniu premier z ministrem zdrowia będą komunikować w tym zakresie" - poinformował.

Luzowanie obostrzeń na okres wakacyjny. W tym tygodniu konferencja premiera

Pytany o zakaz zgromadzeń, Andrusiewicz powiedział, że są one dopuszczalne, ale musi być to zgromadzenie zorganizowane.

"Czym się różni zgromadzenie zorganizowane od zgromadzenia spontanicznego? Ano tym, że nie ma osoby odpowiedzialnej za takie zgromadzenie, a to jest rzecz istotna w epidemii, a podkreślam, że jeszcze stan epidemii mamy w Polsce i jeżeli organizujemy zgromadzenia, to my jako Ministerstwo Zdrowia na chwilę obecną chcielibyśmy, żeby był organizator odpowiedzialny za takowe zgromadzenia, stąd na razie tego poluzowania nie ma, ale zapewne będzie" - dodał.

Rzecznik MZ: zarejestrowano na szczepienia 45 tys. osób w wieku 12-15 lat

Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz przypomniał na konferencji prasowej, że od poniedziałku można rejestrować na szczepienia młodzież w wieku od 12 do 15 lat.

"W nocy wystawiliśmy 1,7 mln skierowań dla tej grupy wiekowej. Do godz. 10 skorzystało z procesu rejestracji 45 tys. osób, które zostały zarejestrowanych przez rodziców" - powiedział rzecznik MZ.

loader

Od poniedziałku dla osób w wieku 12-15 lat dostępne są e-skierowania na szczepienie przeciwko COVID-19. Szczepienia będą odbywać się najbliższych tygodniach w punktach szczepień, a od września także w szkołach. W czerwcu odbędzie się w szkołach akcja informacyjna na ich temat.

RadioZET.pl/ PAP/ MZ