Zamknij

Minister Niedzielski zapowiada luzowanie obostrzeń na okres wakacji

09.06.2021 11:54
luzowanie obostrzeń na wakacje
fot. Zbyszek Kaczmarek /REPORTER

Luzowanie obostrzeń epidemicznych na okres wakacji zostanie ogłoszone w czwartek 10 czerwca. Minister zdrowia Adam Niedzielski stwierdził, że "proces luzowania jest rozsądny". - W czwartek razem z premierem Mateuszem Morawieckim przedstawimy pakiet rozwiązań - zapowiedział szef MZ.

Luzowanie obostrzeń na wakacje zostanie ogłoszone prawdopodobnie w czwartek 10 czerwca. Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział w TVP Info, że plan będzie dotyczył całego okresu wakacyjnego. "Prawdopodobnie jutro bądź w piątek razem z panem premierem Mateuszem Morawieckim przedstawimy pakiet rozwiązań, który będzie dotyczył całego okresu wakacji, by pokazać dłuższą perspektywę i dać Polakom zaplanowania wakacji. Proszę o odrobinę cierpliwości. Jutro razem z panem premierem będziemy komunikowali te informacje" – poinformował.

"Widać, że zmiana skali jest ogromna. Ale to też pokazuje, że nasz proces luzowania obostrzeń jest rozsądny. Krok po kroku obserwowanie efektów i podejmowanie dalszych decyzji musi być robione w spokojnej atmosferze" – powiedział.

Luzowanie obostrzeń na wakacje. W czwartek 10 czerwca konferencja premiera i ministra zdrowia

"Dzisiaj jest bardzo ważny dzień, jeżeli chodzi o sytuację epidemiczną, ponieważ jeden z podstawowych parametrów obserwowanych w toku pandemii, czyli liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców, zredukowany został do jednego przypadku w skali kraju na 100 tys. To dosyć symboliczne" – wskazał na antenie TVP Info Niedzielski.

Minister przypominał, że w czasie apogeum trzeciej fali pandemii, przykładowo w woj. śląskim było średnio 100 przypadków na 100 tys.

Badania potwierdziły 428 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, zmarło 108 osób z COVID-19 – poinformowało w środę Ministerstwo Zdrowia.

Koronawirus w Polsce. W środę 9 czerwca ponad 100 zgonów z powodu Covid-19

Nowe przypadki dotyczą osób z województw: mazowieckiego (58), wielkopolskiego (56), śląskiego (47), dolnośląskiego (44), łódzkiego (36), małopolskiego (36), lubelskiego (32), zachodniopomorskiego (28), kujawsko-pomorskiego (16), warmińsko-mazurskiego (15), opolskiego (13), świętokrzyskiego (10), lubuskiego (8), podlaskiego (8), pomorskiego (8) oraz podkarpackiego (4).

Z powodu COVID-19 zmarło 27 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 81 osób. Łącznie od marca ub.r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2 potwierdzono 2 876 289 przypadków. Zmarło 74 363 osób z COVID-19.

RadioZET.pl/ TVP Info/ PAP