Zamknij

"Nie ma pola do luzowania obostrzeń. Musimy utrzymywać rygor sanitarny"

16.04.2021 11:43
Żołnierze WOT
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER

Mamy oznaki trendu spadkowego zachorowań na Covid-19. Nadal jednak musimy utrzymywać rygor sanitarny. Nie ma pola do luzowania obostrzeń - powiedział w piątek na konferencji prasowej rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek (16 kwietnia) o 17 847 nowych zakażeniach koronawirusem i zgonach kolejnych 595 osób. Wojciech Andrusiewicz na konferencji prasowej podkreślił, że ten wynik jest w pełni miarodajny. - Wciąż wykonujemy dużo testów, dzisiaj ponad 83 tys., więc jest to w pełni odzwierciedlenie tego, co się dzieje w sytuacji epidemicznej w naszym kraju - wskazał rzecznik resortu zdrowia. 

- Na pewno mamy oznaki trendu, który się umacnia i jest to trend spadkowy. Jeśli spojrzymy na dane z województw, to mamy tylko dwa takie, które notują ponad 60 zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców - Śląsk i Dolny Śląsk, natomiast w skali całego kraju mamy tę liczbę na poziomie 49,2 zakażenia na 100 tysięcy mieszkańców, więc widzimy ten spadek w nawiązaniu do poprzednich dni - mówił.

Andrusiewicz zwrócił uwagę, że "widać też delikatny spadek liczby wyników pozytywnych (testów - red.), bo w tej chwili mówimy o 23-procentowej wynikowości. Widać więc to światełko w tunelu, które może sugerować, że będziemy powoli wychodzić z tej dość dużej trzeciej fali zakażeń". Jego zdaniem świadczyć o tym może też spadająca liczba wyjazdów karetek pogotowia, która w tej chwili ukształtowała się na poziomie 9300.

Kiedy kolejne luzowanie obostrzeń? 

Rzecznik resortu zdrowia zapowiedział, że obecnie nie ma pola do luzowania obostrzeń, które nas obowiązują. - Jeżeli chcemy z optymizmem patrzeć w przyszłość, to nadal musimy utrzymać rygor sanitarno-epidemiologiczny. To, że pojawi się światełko w tunelu to nie znak, że już dzisiaj możemy w nadmiarowy sposób poluzować obostrzenia - tłumaczył Andrusiewicz. 

Rząd przedłużył obostrzenia epidemiczne w Polsce do 25 kwietnia, ale od 19 kwietnia otwarte będą żłobki i przedszkola. Hotele pozostaną nieczynne włącznie do 3 maja. Obostrzenia, które zostają utrzymane do 25 kwietnia to:

  • Zamknięte salony fryzjerskie i kosmetyczne;
  • Zamknięte kina, teatry, muzea i galerie sztuki;
  • Zamknięte sklepy w centrach handlowych (z wyjątkiem sklepów spożywczych, aptek, drogerii, salonów prasowych, księgarni i sklepów zoologicznych);
  • Zamknięte wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i markety budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2;
  • Zamknięte sauny, solaria i kasyna;
  • Zamknięte siłownie i kluby fitness;
  • Powrót do szkoły zostaje przesunięty. W szkołach nadal obowiązuje nauka zdalna;
  • W kościołach obowiązuje limit 1 os. na 20 m2. 

RadioZET.pl/PAP