Zamknij

Luzowanie obostrzeń zostanie wstrzymane? Kraska: niepokoi mnie to

30.04.2021 17:23
luzowanie obostrzeń wstrzymane
fot. Piotr Molecki/East News

Bardzo dużo osób wyjeżdża na majówkę. Niepokoi mnie to, bo każda mobilność może spowodować wzrost zakażeń. Plan luzowania obostrzeń może nie odbyć się przez to zgodnie z planem - mówił w Radiu ZET wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Luzowanie obostrzeń może zostać wstrzymane w maju? Bardzo dużo osób wyjeżdża na majówkę. Niepokoi mnie to, bo każda mobilność może spowodować wzrost zakażeń. Plan luzowania obostrzeń może nie odbyć się przez to zgodnie z planem - mówił w Radiu ZET wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

- Przedstawiony przez nas program na najbliższy miesiąc stopniowego luzowania obostrzeń może stanąć pod znakiem zapytania. Tak jak zawsze powtarzam, wszystko jest w naszych rękach i powinniśmy pamiętać, że za kilka tygodni mamy wakacje - podkreślił wiceszef resortu zdrowia. 

Luzowanie obostrzeń w maju zostanie wstrzymane? Kraska: może nie odbyć się zgodnie z planem

- Czy warto w tej chwili tracić tę szansę, aby w wakacje spróbować normalnie wypocząć? Każdy z nas o tym marzy. Uważajmy na siebie i bliskich w czasie tej majówki i pamiętajmy, że koronawirus w dalszym ciągu między nami jest - powiedział Kraska.

- To jest test dla nas wszystkich. Myślę, że ten egzamin powinniśmy zdać - dodał.

Harmonogram odmrażania gospodarki w maju 2021 roku. Rząd przedstawił plan luzowania obostrzeń

Premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawili plan odmrażania gospodarki na cały maj, który przewiduje, że od 4 maja do działalności w reżimie sanitarnym powrócą galerie handlowe, sklepy budowlane i meblowe, od 8 maja będą mogły wznowić działalność hotele, a 15 maja – restauracje i kawiarnie, na razie tylko w ogródkach na świeżym powietrzu. Od połowy maja ma też zostać zniesiony nakaz noszenia maseczek na świeżym powietrzu.

Od 1 maja otwarte zostają obiekty sportowe na świeżym powietrzu (limit 50 osób) i kryte baseny i obiekty sportowe (50 proc. obłożenia).

Od 4 maja otwierane będą galerie sztuki, muzea, sklepy budowlane, galerie handlowe - wszystkie z limitem 1 osoby na 15 metrów kwadratowych. Ponadto w świątyniach obowiązywać będzie limit 1 osoby na 15 m kw. Powróci też nauka stacjonarna w szkołach dla klas 1-3.

harmonogram-luzowania obostrzen-maj-2021
fot. Kancelaria Premiera

Od 8 maja przywracana będzie działalność hoteli, z limitem 50 proc. obłożenia i bez otwartych stref spa.

Od 15 maja (warunkowo, przy wskaźniku zakażeń poniżej 15/100 tysięcy mieszkańców) znoszony będzie obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu; obowiązek noszenia maseczek w budynkach pozostaje. Działalność będą mogły wznowić restauracje i kawiarnie w ogródkach zewnętrznych, otwierane zostaną teatry i kina (z limitem 50 proc. obłożenia), dozwolona będzie organizacja imprez okolicznościowych z limitem do 25 osób. Ponadto obiekty sportowe będą mogły przyjmować widzów (z limitem 25 proc. obłożenia) oraz powróci nauka w formie hybrydowej dla klas 4-8 szkół podstawowych i szkół średnich.

Natomiast od 29 maja restauracje i kawiarnie mogą przyjmować gości również wewnątrz (z limitem osób 50 proc. i dystansem między stolikami), wróci możliwość organizacji imprez okolicznościowych, komunii, wesel (z limitem 50 osób), wznowić działalność będą mogły kluby fitness i siłownie (z limitem 1 osoby na 15 m kw). Ponadto kina i teatry oraz obiekty sportowe będą mogły przyjmować widzów z limitem 50 proc. obłożenia, a szkoły podstawowe i ponadpodstawowe mogą działać stacjonarnie.

RadioZET.pl/ Ministerstwo Zdrowia