Zamknij

Luzowanie obostrzeń. Wirusolog wskazuje na pozytywny trend

21.05.2021 14:33

Luzowanie obostrzeń nam nie zaszkodziło. Nadal mamy spadki zachorowań na Covid-19 - powiedział wirusolog prof. Włodzimierz Gut, komentując dane resortu zdrowia dotyczące zakażeń koronawirusem.

Policja
fot. Marek BAZAK/East News

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1 679 nowych zakażeniach koronawirusem i śmierci 191 osób z Covid-19. Tydzień temu, w piątek badania potwierdziły 3 288 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, a 289 osób zmarło.

Obecnie w szpitalach przebywa 9 200 chorych z Covid-19, a 1 239 z nich podłączonych jest do respiratorów. W ubiegłym tygodniu w piątek, w szpitalach było 12 984 chorych z COVID-19, 1 690 z nich wymagało podłączenia do respiratorów.

Luzowanie obostrzeń. Wirusolog wskazuje na pozytywny trend

- Obawialiśmy się, czy luzowanie obostrzeń nie spowoduje wzrostu zakażeń, ale obserwujemy nadal tendencję spadkową. Luzowanie obostrzeń nie wpłynęło, więc znacząco na sytuację, Mniej osób chorych na Covid-19 trafia do szpitali, mniej pod respiratory - powiedział.

Prof. Gut wskazał, żeby do kolejnych etapów luzowania obostrzeń podchodzić wciąż rozważnie. - Z rezerwą podchodziłbym do decyzji dotyczących przyspieszania luzowania obostrzeń. Nie ma powodu, żeby je przyspieszać - dodał.

Szczepienia przeciw Covid-19 poprawiają sytuację epidemiczną

Sytuacja epidemiczna poprawia się, zdaniem profesora Guta, dzięki szczepieniom przeciw Covid-19. - Tempo szczepień jest dobre, kolejne grupy wiekowe dopuszczane są do szczepień, od początku tygodnia ruszyły szczepienia 16. i 17. latków - powiedział.

Przypomniał, że "pierwsza dawka szczepionki chroni przed ciężkim przebiegiem choroby, a druga zabezpiecza przed zachorowaniem". Dodał, że powikłania mogą wystąpić również u osób, które przechorowały Covid-19 bezobjawowo. - Zdarza się, że kilka tygodni po zakażeniu koronawirusem obserwowane są problemy z sercem, innymi ważnymi narządami czy zaburzenia krzepliwości - powiedział.

Wskazał, że "szczepienia młodzieży, a gdy będzie możliwość również dzieci, pozwolą nam uzyskać wcześniej odporność populacyjną, a tym samym zmniejszą ryzyko kolejnej fali zachorowań jesienią". Zdaniem prof. Guta, ważne jest, żeby osoby, które wahają się, czy przyjąć szczepionkę, mogły uzyskać rzetelną informacją na ten temat u lekarzy rodzinnych.

- Wciąż mamy niezaszczepione osoby z grupy seniorów, a wśród tej grupy śmiertelność jest najwyższa. Jest szansa, ze lekarze rodzinni dotrą do nich z informacją - powiedział. Dodał, że "zachętą do szczepień, zwłaszcza dla osób młodszych, może być tzw. paszport covidowy, który będzie umożliwiał osobom zaszczepionym podróżowanie bez konieczności wykonywania testów".

loader

RadioZET.pl/PAP