Prof. Płatek o sprawie b. szefa "Nie Lękajcie Się": próba dezuwuacji działalności fundacji jest nieuczciwa. Szkodzi ofiarom, Kościołowi i Polsce

Redakcja
02.06.2019 10:55
Płatek
fot. Łukasz Piecyk/Reporter

Próba dezawuacji działalności całej fundacji jest nieuczciwa i szkodzi ofiarom, szkodzi Kościołowi, i szkodzi Polsce (...) Marek Lisiński stworzył tę fundację i gdzieś po drodze się pogubił, i niestety swoją postawą zawiódł ludzi pracujących i z nim, i dla fundacji, i dla wyjaśniania tych spraw. Mam nadzieję, że będziemy chociaż trochę dojrzali i nie będziemy właśnie próbować wykorzystywać tej sprawy jako elementu, który pozwoli po raz kolejny zamieść pod dywan zbrodnie, które mają miejsce w Kościele - mówi w Radiu ZET kandydatka Wiosny do Parlamentu Europejskiego prof. Monika Płatek. Tak komentuje aferę wokół założyciela fundacji "Nie Lękajcie Się". 

Zdaniem Moniki Płatek, media, które atakują fundację po jak wyszło na jaw, że jej założyciel wyłudzał pieniądze od ofiar księży pedofilów, mogą zaszkodzić całej sprawie. - Prawicowym mediom, ale i innym, chcę przypomnieć, że obowiązuje nas od 2015 roku konwencja Rady Europy o ochronie dzieci przed seksualnym wykorzystaniem i niegodziwym traktowaniem w celach seksualnych i również obowiązują nas dyrektywy UE, które lekceważymy, których nie wprowadzamy w życie - tłumaczy Gość Radia ZET i dodaje, że fundacja pomogła ofiarom np. przygotowując projekt ustawy, która ma szansę doprowadzić do rozliczenia przestępstw. 

Zobacz także

Po wydarzeniach, które wstrząsnęły fundacją zrobienie zewnętrznego audytu w organizacji ma duże znaczenie dla utrzymania jej wiarygodności, uważa prof. Płatek. - Zdecydowanie audyt ma ogromne znaczenie i postawa ludzi, którzy bezpośrednio w fundacji pracują, bardzo wyraźnie pokazuje dążenie do tego, żeby sprawy były transparentne i aby się nie powtarzały - mówi prof. Monika Płatek. 

Zobacz także

- A nie boi się pani, że ta afera to koniec rozliczenia polskiego Kościoła z pedofilii? - pytał Łukasz Konarski. - Nie. Dlatego że to, co się stało, to się nie odstanie - mówi prof. Monika Płatek, dodając, że chodzi tu między innymi o film "Tylko nie mów nikomu", który zobaczyło kilkanaście milionów osób. 

Zobacz także

Czy prokuratura może zbadać fundację, jej finanse i działalność prezesa? - Oczywiście, że nie mogę tego wykluczyć. I nie mogę wykluczyć tego, że władza, która jest odpowiedzialna za brak stosownej reakcji władz państwowych, będzie starała się wykorzystywać wszystko, co może, żeby odsunąć od siebie również odpowiedzialność - odpowiada Gość Radia ZET, dodając, że gdy afera z Markiem Lisińskim wyszła na jaw, była bardzo zaskoczona, ponieważ wcześniej nie dochodziły do niej żadne informacje, jakoby Lisiński mógł się dopuścić jakichś przekrętów.  

RadioZET.pl