Zamknij

Nowy szef MEN: Chcemy wywiązać się z porozumień sprzed strajku. ZNP nie przystał na nie

Bartłomiej Chudy
06.06.2019 15:23
Nowy szef MEN: Chcemy wywiązać się z porozumień sprzed strajku. ZNP nie przystał na nie
fot. Krzysztof Kaniewski/REPORTER

Jest projekt nowelizacji ustawy Karta nauczyciela, który zakłada m.in. podwyższenie wynagrodzeń w oświacie – informuje PAP. Z inicjatywą wyszli w Sejmie posłowie PiS. Poprawka zakłada również inne przywileje, w tym skrócenie ścieżki awansu dla młodych nauczycieli.

Chcesz czytać częściej takie artykułu? Dołącz do grupy dla rodziców na Facebooku

Negocjacje resortu z jednym związkiem nauczycielskim skończyły się następującymi ustaleniami: ok. 15 proc. podwyżki w 2019 roku dla nauczycieli (9,6 proc. podwyżki we wrześniu i wypłacona już pięcioprocentowa podwyżka od stycznia), skrócenie stażu pracy do wymaganego awansu, ustalenie kwoty dodatku za wychowawstwo na poziomie nie mniejszym niż 300 zł. Jest też zielone światło na szersze zmiany – w systemie ocen, czy zmniejszenie biurokracji.

Na porozumienie przystała jedynie Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”. Ustalenia odrzuciły Forum Związków Zawodowych i Związek Nauczycielstwa Polskiego.

Jednym z elementów, który będziemy na pewno chcieli zrobić w najbliższym czasie, to jest wywiązanie się z tych porozumień, które zawarliśmy jeszcze przed wybuchem strajku (nauczycieli).

Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej, na antenie RMF FM

Jeszcze przed eurowyborami poprzednia szefowa MEN Anna Zalewska informowała o przygotowanym projekcie nowej ustawy o Karcie nauczyciela. Jest to projekt poselski, nie rządowy, dzięki czemu skróci się czas uchwalania nowego prawa. W kontekście podwyżek na nowy rok szkolny ma to istotne znaczenie.

Zobacz także

– To rozporządzenie powinno być podpisane pod koniec lipca, żeby samorządy mogły dostać zwiększone środki na podwyżki dla nauczycieli i uchwalić nowe regulaminy wynagradzania tak, by podwyżki zostały wypłacone we wrześniu – mówiła o projekcie ustawy Anna Zalewska.

W uzasadnieniu projektu ustawy podano, że po wdrożeniu podwyżki wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela stażysty wyniesie 2782 zł brutto (wzrost o 244 zł brutto), nauczyciela kontraktowego – 2862 zł brutto (wzrost o 251 zł brutto), nauczyciela mianowanego – 3250 zł brutto (więcej o 285 zł brutto), nauczyciela dyplomowanego – 3817 zł brutto (wzrost o 334 zł brutto).

RadioZET.pl