MEN miał pokryć koszty reformy edukacji. Ale samorządy nie otrzymały jeszcze pieniędzy

Redakcja
21.09.2017 11:10
Zalewska
fot. East News

MEN nie kwapi się, żeby oddawać pieniądze samorządom za reformę edukacji. Likwidacja gimnazjów miała być bezkosztowa. Tak mówiła minister Anna Zalewska. Ale Związek Miast Polskich przeanalizował wydatki samorządów w związku z reformą. Okazało się, że miasta wydały już kilkaset milionów złotych. Ministerstwo nie pokrywa nawet połowy tych kosztów.

Zagłosuj

Jak oceniasz zmiany w szkolnictwie realizowane przez rząd Beaty Szydło?

Liczba głosów:

Dlaczego MEN nie zwraca tych pieniędzy? Ministerstwo twierdzi, że samorządy dostaną dodatkowe środki w ramach subwencji oświatowej. Będzie to 300 milionów złotych na pokrycie kosztów zmian w edukacji.

Jednak według samorządów te pieniądze są na nieprzewidziane wydatki, a nie na reformę. Warszawa na ten cel wydała już 70 milionów złotych. Dostała z tylko 3,5 miliona. Gdańsk przeznaczył na dostosowanie szkół 37 milionów złotych, ministerstwo zwróciło tylko 500 tysięcy.

Zobacz także

W wielu szkołach, które były gimnazjami, trzeba było stworzyć świetlice i place zabaw dla młodszych dzieci. Ale za to resort oświaty nie zamierza płacić. Według wyliczeń Związku Miast Polskich likwidacja gimnazjów pochłonie do końca roku prawie 450 milionów złotych.

RadioZET.pl/DaW/MP