Zamknij

Wydłużona edukacja dla uczniów niepełnosprawnych? MEiN wyjaśnia

17.05.2021 09:44
MEiN o dodatkowym roku szkolnym dla niepełnosprawnych uczniów
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER, zdj. ilustracyjne

Nie będzie wydłużenia o rok edukacji osób niepełnosprawnych, które ukończyły 24 rok życia. Ministerstwo Edukacji i Nauki odpowiedziało na pytania reportera Radia ZET Macieja Bąka w tej sprawie.

Niepełnosprawni uczniowie nie będą uczyli się przez dodatkowy rok szkolny. Prosili o to rodzice niepełnosprawnych, bo - jak podkreślali - rok nauki zdalnej to dla ich dzieci rok w dużej mierze stracony.

Ministerstwo Edukacji i Nauki tłumaczy, że na przeszkodzie stoi prawo oświatowe, które na takie wydłużenie nauki nie pozwala. "Uczeń szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy, który ukończy w danym roku kalendarzowym 24 rok życia, nie ma możliwości dalszego przedłużenia okresu nauki" – odpisało nam Ministerstwo Edukacji i Nauki.

MEiN: Nie będzie wydłużenia nauki dla uczniów niepełnosprawnych

O odpowiednią zmianę prawa oświatowego apelowała między innymi fundacja Świat Wrażliwy i dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych numer 2 w Gdańsku. Argumentowali to tym, że po ponad roku nauki zdalnej wielu niepełnosprawnych nie miało jak odpowiednio przygotować się do samodzielnego wejścia na rynek pracy. 

MEiN w przesłanej Radiu ZET odpowiedzi zapewnia, że dorosłe osoby niepełnosprawne po zakończeniu edukacji mogą otrzymać wsparcie systemowe. Szukać go mogą między innymi w powiatowym centrum pomocy rodzinie bądź ośrodku pomocy społecznej.

RadioZET.pl/oprac. BCh