Zamknij

Ulga w PIT za kupienie książki? Ministerstwo: "Rozważamy różne udogodnienia"

Redakcja
16.03.2017 13:48
Ulga w PIT na zakup książek
fot. Pexels

Rozważane są różne rozwiązania i udogodnienia - podało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pytane o pomysł ulg podatkowych dla osób, które kupują książki.

Resort kultury odniósł się w ten sposób do czwartkowego artykułu "Rzeczpospolitej" pt. "W PIT ma się pojawić ulga na zakup książek", w którym podano, że "jest szansa, że Polacy odliczą od dochodu część wydatków ponoszonych w księgarniach". Według "Rzeczpospolitej" Polska Izba Książki chce wprowadzenia nowej ulgi podatkowej, która miałaby zachęci rodaków do czytania. - Izba postuluje, by wydatki w księgarniach dawały nawet kilkusetzłotowe odliczenie w ciągu roku - napisała w artykule autorka Aleksandra Tarka.

- Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego analizuje projekt Polskiej Izby Książki, biorąc pod uwagę zarówno głosy zainteresowanych środowisk, jak i czytelników. Rozważane są różne rozwiązania i udogodnienia, jednak należy podkreślić, że analizy w tej sprawie wciąż trwają - zaznacza MKiDN.

We wtorek na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński zdementował pojawiające się w mediach informacje, o tym, że MKiDN zadecydowało o wprowadzeniu jednolitej ceny książki i poinformował, że "nie ma takiej".

- Zajęliśmy się tematem na prośbę środowiska księgarskiego. Jesteśmy na etapie wstępnych konsultacji, które przedłużamy. Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do kontaktu i przesyłania nam swoich opinii. Zależy nam na wypracowaniu przemyślanych rozwiązań - podkreślił Gliński.

Projekt ustawy o jednolitej cenie książki, przygotowany przez Polską Izbę Książki, a teraz przejęty przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zakłada, że cena książki przez 12 miesięcy od daty wprowadzenia jej na rynek będzie mogła być obniżona maksymalnie o 5 proc. Jednolita cena będzie obejmowała wszelkie dodatki sprzedawane wraz z książką, takie jak zdjęcia, taśmy magnetyczne czy inne nośniki utworów muzycznych i audiowizualnych.

RadioZET.pl/PAP/MaAl