Zamknij

MON: W 2016 roku przybyło żołnierzy

Redakcja
22.02.2017 19:07
Żołnierze
fot. Flickr

W 2016 roku nastąpił wzrost liczby żołnierzy. Jednocześnie minister obrony Antoni Macierewicz przeprowadził szeroką wymianę najwyższych kadr, która np. w Sztabie Generalnym objęła 90 proc. stanowisk  - oświadczyło Ministerstwo Obrony Narodowej.

Informacja o zmianach na stanowiskach dowódczych i kierowniczych w Sztabie Generalnym WP, Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, Dowództwie Operacyjnym RSZ, dowództwach komponentów lądowego, powietrznego, morskiego i specjalnego, w Żandarmerii Wojskowej, dywizjach, brygadach oraz na uczelniach wojskowych było tematem zamkniętego środowego posiedzenia sejmowej komisji obrony.

Wzrost liczby żołnierzy

W związku z posiedzeniem komisji Centrum Operacyjne MON podało, że w nastąpił wzrost liczby żołnierzy z 96 tys. w roku 2015 do 106 tys. w roku 2017.

"Powstrzymano falę odejść z armii oficerów i szeregowych. Poprzednie kierownictwo MON prowadziło politykę zmniejszania liczebności polskiej armii. O ile w roku 2015 odeszło o 528  więcej żołnierzy niż planowano (…), to w roku 2016 odeszło o 656 mniej niż było zaplanowane (zakładano odejście 5500, a odeszło 4844)" – głosi komunikat.

Jak podał resort, "wzrosła liczba oficerów kształconych na wyższych uczelniach, z 490 w roku 2015 do 906 w roku 2017". Awansowano ponad 27 tys. szeregowych, podoficerów i oficerów w tym 25 generałów.

Wymiana kadr

"Równocześnie minister obrony narodowej Antoni Macierewicz przeprowadził szeroką wymianę kadr na najwyższych stanowiskach w jednostkach operacyjnych, każdorazowo zastępując oficerów dobranych przez Platformę Obywatelską oficerami o dużym doświadczeniu bojowym w Iraku i Afganistanie i przeszkolonych we współpracy z wojskami NATO" - napisano w oświadczeniu.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

"W Sztabie Generalnym zmiany objęły 90 proc. stanowisk dowódczych, a w Dowództwie Generalnym 82 proc" - poinformowało MON. Ministerstwo przypomina nominacje nowego szefa Sztabu Generalnego WP gen. broni Leszka Surawskiego, dowódcę generalnego gen. dyw. Jarosława Mikę, dowódcę operacyjnego gen. dyw. Sławomira Wojciechowskiego oraz dowódcę Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. Wiesława Kukułę.

Środowe posiedzenie komisji zostało zwołane na wniosek PO. Posłowie tego ugrupowania wyrazili oburzenie decyzją o zamknięciu posiedzenia komisji. Klub Platformy zapowiedział wystąpienie o informację rządu w Sejmie na temat serii odejść z wojska, m.in. wysokich rangą dowódców.

RadioZET.pl/PAP/MP