Zamknij

Ile kosztowały „Ławki Niepodległości”? Ministerstwo zabrało głos

Redakcja
04.01.2019 07:41
Ile kosztowały „Ławki Niepodległości”? Ministerstwo zabrało głos
fot. J.Bielecki/EastNews

Dotacja MON na budowę „Ławki Niepodległości” wynosiła do 80 proc. jej kosztów, ale nie więcej niż 30 tysięcy zł – przekazało w czwartek PAP Centrum Operacyjne resortu obrony. Jak podano, dotacje otrzymało 121 samorządów.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W październiku Ministerstwo Obrony Narodowej rozstrzygnęło konkurs ofert na budowę „Ławek Niepodległości”. Głównym celem projektu dotyczącego budowy tych ławek było uczczenie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

W ostatnim czasie w przestrzeni publicznej pojawiły się liczne głosy krytyki dotyczące wyglądu zwycięskiego projektu oraz kosztów jego realizacji. Media informowały m.in., że „Ławka Niepodległości” w Lublinie miała kosztować około 80 tys. zł.

Zobacz także

„Dotacje na budowę wraz z gotowym projektem multimedialnej ławki otrzymało 121 samorządów. Otrzymały dofinansowanie w wysokości do 80 proc. kosztów budowy ławki, ale nie więcej niż 30 tys. zł. [...] Do Ministerstwa Obrony Narodowej wpłynęły 262 oferty” – przekazało w czwartek PAP Centrum Operacyjne MON.

Resort zwrócił też uwagę, że niektóre samorządy wokół ławek urządziły skwery; ich koszty jednak w całości pokrywały władze lokalne; nie były one realizowane z dotacji MON.

„Samorządy mogą wykonać ławkę, i robią to, w niższych cenach. Są też takie, które nie wystąpiły do MON o dofinansowanie, tylko zdecydowały się zbudować »Ławkę Niepodległości« na swój koszt (Gmina Miasto Jaworzno i Dzierżoniów). Z MON otrzymały jedynie bezpłatną licencję na wykorzystanie projektu” – zaznacza ministerstwo.

Według resortu projekt „Ławka Niepodległości” został uruchomiony w odpowiedzi „na liczne sygnały od samorządów, które chciały upamiętnić stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości”.

Komisja konkursowa, której członkami byli m.in. historycy i prezes Związku Polskich Artystów Plastyków Janusz Janowski, oceniła 26 prac; zwyciężył projekt autorstwa Marty Rosiak.

Zobacz także

Janowski powiedział w czwartek PAP, że komisja, oprócz kryteriów określonych przez MON, brała pod uwagę również wartości „estetyczne oraz funkcjonalne”. Według niego zwycięski projekt „najharmonijniej” je połączył, a także ma najwięcej „funkcji multimedialnych”.

„Nie znaczy to, że nie mógł się pojawić lepszy projekt ławki, no ale niestety nie został zgłoszony ciekawszy czy lepszy” – zaznaczył.

Janowski podkreślił też, że górna granica kosztów budowy ławki została określona przez organizatora konkursu. „Bardzo duża część zgłoszonych projektów była na pewno wielokrotnie droższa” – powiedział.

Autorka zwycięskiego projektu Marta Rosiak powiedziała w czwartek PAP, że „głównym założeniem przy projektowaniu »Ławki Niepodległości« była chęć wykorzystania minimalistycznych środków wizualnych”. „Zdecydowałam się zatem użyć formy prostopadłościanu, czyli neutralnej i czystej bryły geometrycznej, po to, aby ławka jako obiekt miejski, płynnie wpisała się w docelową przestrzeń, a nie ją dominowała” – zaznaczyła.

W jej zamyśle, jak powiedziała, forma i kolor ławki miała nawiązywać do czystej kartki papieru, na której zapisane jest ręką marszałka słowo „Niepodległa”. „Dlatego ławka jest taka skromna [...] Chciałam stworzyć symboliczną przestrzeń, która da możliwość wypowiedzi potencjalnemu odbiorcy” – powiedziała.

Zobacz także

„Ławki Niepodległości” są multimedialne, mają dostęp do Wi-Fi i kody QR. Przyciski do odsłuchania nagrań i ładowarkę USB zaprojektowano w siedzisku z nierdzewnej, perforowanej blachy. Projekt pozwala na montaż jednego, dwóch lub większej liczby siedzisk. Ławka jest podświetlana systemem LED. Można odsłuchać pieśni Marsz Pierwszej Brygady, przemówień Marszałka Piłsudskiego i innych nagrań o charakterze patriotycznym.

Projekt multimedialnych „Ławek Niepodległości” został ogłoszony przez ministra obrony Mariusza Błaszczaka 20 kwietnia.

RadioZET.pl/PAP/BM