MON ogłosił przetarg na śmigłowce. Kto skorzysta z zaproszenia?

Redakcja
20.02.2017 16:26
MON ogłosił przetarg na śmigłowce. Kto skorzysta z zaproszenia?
fot. PAP/EPA

Inspektorat Uzbrojenia ogłosił rozpoczęcie negocjacji z trzema wykonawcami, którzy złożyli wstępne oferty na dostawy 16 śmigłowców dla wojska. W poniedziałek przekazano producentom zaproszenia do składania ofert - poinformowało MON.

MON poinformowało, że w pierwszym etapie zostaną podjęte negocjacje dotyczące pozyskania śmigłowców dla Wojsk Specjalnych. Według ministerstwa ich pozyskanie jest najbardziej pilne, bowiem śmigłowce wykorzystywane do ratownictwa na Bałtyku mają resursy do 2019 r. i wypełniają zadania.

- Komisja negocjacyjna wspólna dla obu postępowań przekazała dziś oferentom zaproszenia do składania ofert - dodano.

Rozpisanie nowego przetargu na śmigłowce minister obrony Antoni Macierewicz zapowiedział w ubiegłym tygodniu. Poinformował, że o zamówienie ubiegają się wszystkie trzy firmy, które konkurowały w postępowaniu prowadzonym przez poprzednie kierownictwo MON - europejska grupa Airbus Helicopters, należące do amerykańskiego koncernu Lockheed Martin zakłady PZL Mielec oraz WSK "PZL-Świdnik", które należą do włosko-brytyjskiej grupy Leonardo.

Zagłosuj

Czy śmigłowce dla Wojska Polskiego powinny być produkowane w naszym kraju?

Liczba głosów:

9 lutego Macierewicz zapowiedział, że pierwsze dwa śmigłowce zostaną dostarczone najpóźniej w marcu. W styczniu mówił, że stanie się to na przełomie stycznia i lutego. Jeszcze wcześniej zapowiadał że dostawa nastąpi do końca 2016 r.

W październiku 2016 r., po trwających rok negocjacjach offsetowych związanych z planowanym zakupem 50 wiropłatów, Ministerstwo Rozwoju, które odpowiadało za offset, poinformowało o "zakończeniu" rozmów, uznając ich dalsze prowadzenie za bezprzedmiotowe. Według rządu oferta Airbus Helicopters dotycząca śmigłowców H225M Caracal nie odpowiadała interesom ekonomicznym i bezpieczeństwa Polski, a wartość proponowanego offsetu była niższa od oczekiwanej.

RadioZET.pl/PAP/DG