Zamknij

Apel pamięci zamiast "apelu smoleńskiego" podczas obchodów 73. rocznicy Powstania Warszawskiego

Redakcja
26.07.2017 17:15
PW
fot. Wojciech Stróżyk/East News

Powstańcy warszawscy uzgodnili z Ministerstwem Obrony Narodowej, że w czasie "apelu pamięci" na Placu Krasińskich będzie odczytanych kilka nazwisk ofiar katastrofy smoleńskiej. Spór z zeszłego roku ma się już nie powtórzyć.

- Ustalenia z MON-em są takie, że ma być jak rok temu - poinformował Leszek Żukowski, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Czyli: 31 lipca na placu Krasińskich nie zostanie odczytany cały apel smoleński, który Antonii Macierewicz wprowadził jako zwyczaj na uroczystościach z towarzyszeniem asysty wojskowej, ale kilka nazwisk ofiar katastrofy smoleńskiej.

Prezydent Lech Kaczyński, prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Czesław Cywiński oraz generałowie i żołnierze Powstania Warszawskiego Stanisław Komornicki i płk Zbigniew Dębski - te osoby zostaną wymienione podczas uroczystości.

W tym roku obchodzimy 73. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W czasie walk zginęło około 18 tysięcy powstańców. Blisko 25 tysięcy zostało rannych. Straty wśród osób cywilnych szacuje się na 150, a na nawet 180 tysięcy osób.

RadioZET.pl/AJ/MP