Zamknij

Błąd w e-dowodach. Ministerstwo: Będzie można je wymieniać

10.07.2019 17:33
Błąd w e-dowodach. Ministerstwo: Będzie można je wymieniać
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

E-dowody osobiste, wyrabiane przez Polaków od marca tego roku, są niezgodne z ustawą. Nie zawierają bowiem imion rodziców i nazwiska rodowego. Rząd zapewnia, że dokument pozostaje ważny. Będzie go można wymienić na nowy.

Dowód osobisty z wadą? Okazuje się, że część nowych e-dowodów, nie zawiera danych wymaganych ustawą:  imion rodziców oraz nazwiska rodowego. Rząd uspokaja, że obywatele nie mają się czego obawiać.

Wszyscy obywatele, którzy otrzymali e-dowody zawierające nieścisłość w stosunku do ustawy, będą mogli je bezpłatnie wymienić 

Elżbieta Witek, minister spraw wewnętrznych i administracji

Nie wszystkie nowe dowody osobiste zawierają w warstwie elektronicznej wymagane ustawą dane:

Na szczęście obywatele, którzy wymienili stary blankiet na e-dowód, nie muszą się martwić. Dokument pozostaje ważny i uznawany. Chętni na wymianę będą mogli to zrobić bezpłatnie.

Zobacz także

- One są ważne, chcę tutaj uspokoić, żeby nie wprowadzać takiego zamętu wśród obywateli, że mają dowód, który jest wadliwy. On zawiera nieścisłość w stosunku do tego, co mówiła ustawa. My tę nieścisłość naprawiamy – zapewniła Witek.

Wiceszef MSWiA Sylwester Tułajew mówił w środę, że resort „intensywnie pracuje nad wdrożeniem poprawki technicznej”.

Chcemy mieć stuprocentową pewność, że rzeczywiście jest właściwa, jest poprawna, żeby tutaj nie było żadnych wątpliwości, żeby obywatele mieli pewność, że te dokumenty nie mają tej nieścisłości formalno-prawnej, która jest w chwili obecnej

Sylwester Tułajew, wiceminister MSWiA

RadioZET.pl/PAP