MSWiA chce zawiesić zarząd Obywateli RP. PO protestuje

Redakcja
23.05.2018 14:21
Obywatele RP
fot. Stanislaw Kusiak/East News

Posłowie PO zawnioskowali w środę do szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego, by wycofał z sądu wniosek dot. zawieszenia zarządu Obywateli RP i wyznaczenia zarządcy przymusowego. Ich zdaniem działania Brudzińskiego godzą w podstawowe zasady konstytucyjne, jakimi są wolność słowa i zrzeszania się.

We wtorek Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało, że szef resortu złożył w sądzie wniosek o zawieszenie Zarządu Fundacji Wolni Obywatele RP i wyznaczenie zarządcy w związku z naruszaniem postanowień statutu fundacji m.in. przez nawoływanie do naruszenia prawa.

MSWiA chce przejąć zarząd Obywateli RP

Poseł PO Mariusz Witczak poinformował na konferencji prasowej, że posłowie Platformy złożyli w środę wniosek w trybie interwencji poselskiej do szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego z żądaniem „zaprzestania wykorzystywania piastowanego przez Brudzińskiego urzędu w walce politycznej” i tym samym wycofania się z działań podejmowanych w celu przejęcia faktycznej władzy nad Fundacją Wolni Obywatele RP.

Zobacz także

— Z niepokojem obserwujemy działalność Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji pod Pańskim kierownictwem. Wybiórcze oraz podejmowane przez pryzmat interesów politycznych czynności wobec wszelkiego rodzaju zrzeszeń, stowarzyszeń, fundacji, etc. prowadzą do wniosku, że nie działa Pan na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa obywateli — napisali posłowie PO do Brudzińskiego.

Zobacz także

Zdaniem polityków Platformy skrajnie nacjonalistyczne i prawicowe organizacje, pomimo wielokrotnych naruszeń prawa, porządku publicznego i zagrożenia stwarzanego dla bezpieczeństwa obywateli, nie są skutecznie powstrzymywane przez podległe Brudzińskiemu służby i pozostają pod parasolem ochronnym rządu PiS. Natomiast – jak ocenili – fundacja zrzeszająca obywateli wyrażających sprzeciw wobec łamania Konstytucji przez przedstawicieli obecnej władzy jest poddawana represjom i dyskryminowana.

— Wyżej opisane czynności godzą w podstawowe zasady konstytucyjne, jakimi są wolność słowa i zrzeszania się. Wobec powyższego wnosimy o zaniechanie działań zmierzających do zmiany Zarządu Fundacji Wolni Obywatele RP i sprawowanie przez Pana urzędu z poszanowaniem przepisów prawa i interesu społecznego — podkreślono.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Zdaniem posłanki PO Moniki Wielichowskiej jesteśmy świadkami symbolicznej presji i budowania strachu. — Dziś Obywatele RP jako organizacja, a jutro każdy obywatel Rzeczypospolitej — mówiła. — Zwracam się dziś z apelem do społeczeństwa obywatelskiego i organizacji pozarządowych: obudźcie się — mówiła. — Dziś też apelujemy do pana ministra Brudzińskiego, aby z taką samą determinacją zajął się neofaszystami i kibolami — dodała Wielichowska.

RadioZET.pl/PAP/KM