Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Wiemy, co ma zastąpić BOR. Jest projekt o Państwowej Służbie Ochrony

30.03.2017 09:43
xxx wiadomosci

Projekt ustawy o Państwowej Służbie Ochrony trafi w czwartek do konsultacji wewnątrz resortu - poinformowało ministerstwo spraw wewnętrznych i administracji. Nowa formacja zastąpi Biuro Ochrony Rządu; zmiany mają poprawić bezpieczeństwo ochranianych osób i obiektów.

Wiemy, co ma zastąpić BOR. Jest projekt o Państwowej Służbie Ochrony fot. Jacek Domiński/East News

Jak informuje MSWiA, PSO będzie elitarną służbą wyspecjalizowaną w ochronie najważniejszych osób w państwie.

Zagłosuj

Wypadki kolumny rządowej są...

- W Państwowej Służbie Ochrony wprowadzone zostaną przepisy usprawniające procedury oraz czynności ochronne. Służbę w niej pełnić będzie więcej funkcjonariuszy. Opracowane zostaną nowe zasady naboru. Kandydaci poddawani będą badaniu na wariografie - czytamy w komunikacie MSWiA.

Pracą PSO będzie kierował komendant, który otrzyma status centralnego organu administracji rządowej. Ma to przyspieszyć i usprawnić proces decyzyjny.

Nowa ustawa przewiduje, że ochroną PSO objętych zostanie więcej obiektów administracji państwowej.

- Będzie to elitarna służba, która będzie zajmowała się bezpieczeństwem najważniejszych osób w państwie, ale także bezpieczeństwem obiektów rządowych. Dziś w niektórych z tych obiektów o bezpieczeństwo dbają firmy ochroniarskie. Chcemy, żeby to instytucje państwowe brały odpowiedzialność za bezpieczeństwo - powiedział w czwartek w radiowej Trójce szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

Nowe obiekty otrzymają ochronę na podstawie decyzji ministra SWiA.

RadioZET.pl/PAP/KM

Oceń
Tagi