Zamknij

Wróci ruch bezwizowy na granicy z Rosją? Jest komentarz MSWiA

Redakcja
20.02.2018 12:17
Gołdap
fot. Michał Kość/East News

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nie wznowi małego ruchu granicznego z Rosją — ustaliło Radio ZET. Poruszanie się bez wiz mieszkańców terenów przygranicznych pomiędzy Obwodem Kaliningradzkim a Polską zostało zawieszone w lipcu 2016 roku ze względów bezpieczeństwa przed warszawskim szczytem NATO i Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie.

Według MSWiA przyczyna zawieszenia nie ustała. Powodem decyzji o nieprzywróceniu małego ruchu granicznego są kwestie bezpieczeństwa — w ten sposób resort ustosunkował się do pytania reportera Radia ZET.

Zobacz także

Na brak ruchu bezwizowego narzekają przedsiębiorcy z przygranicznych powiatów województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Jeszcze bowiem 4-5 lat lata temu, kiedy działała umowa o ruchu bezwizowym, na zakupy przyjeżdżało do naszego kraju z Kaliningradu nawet 180 tysięcy osób miesięcznie. W grudniu zeszłego roku zaś około 100 tysięcy. Liczba Polaków przekraczających tę granicę jest o połowę mniejsza.

Decyzja MSWiA nie jest zbyt spójna z tym, co w poniedziałek powiedział szef naszej dyplomacji. Jacek Czaputowicz stwierdził, że „Polska i Rosja mają rozbieżne interesy. Na ciepłe relacje nie ma szans, ale nie oznacza to, że te stosunki mają być zamrożone”.

Zobacz także

RadioZET.pl/MSo/MP