Zamknij

Urzędnicy odstępują od części zmian w dostępie do broni palnej

Redakcja
14.08.2018 21:48
MSWiA odstąpi od cześci proponowanych zmian w dostępie do broni palnej
fot. Brett_Hondow/Pixabay

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji odstąpiło od części zmian w ustawie o dostępie do broni palnej. Po propozycjach, które wywołały krytyczne komentarze środowisk strzeleckich, resort zapowiedział odstąpienie od obowiązku dodatkowego znakowania broni już oznakowanej oraz rezygnacja z reglamentacji gromadzenia w muzeach broni palnej.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

MSWiA poinformowało o wynikach konsultacji, dotyczących projektu nowelizacji ustawy o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym.

Resort zamierza odstąpić od części proponowanych przepisów, które zaprezentowano w maju tego roku. Zmiany te były krytykowane przez muzealników, środowiska strzeleckie oraz miłośników militariów.

Zobacz także

MSWiA zamierza wykreślić obowiązek dodatkowego znakowania broni już oznakowanej na podstawie obecnie obowiązujących przepisów. Resort spraw wewnętrznych i administracji proponuje także "odstąpienie od wymogu przeprowadzania badań lekarskich oraz przedstawiania zaświadczeń o niekaralności przy rejestrowaniu broni pneumatycznej, broni sygnałowej, broni gazowo-alarmowej o kalibrze powyżej 6 mm, reprodukcji broni czarnoprochowej rozdzielnego ładowania, jak również odstąpienie od konsekwencji za niedopełnienie powyższych obowiązków".

MSWiA proponuje "ograniczenie tylko do kategorii B zakazu posiadania magazynków o dużej pojemności do samopowtarzalnej broni palnej centralnego zapłonu lub do powtarzalnej broni palnej centralnego zapłonu".

"Resort postuluje również rezygnację z obowiązku zwrotu magazynków o dużej pojemności. "Zmieniony projekt jedynie umożliwi ich zwrot w terminie 90 dni od dnia wejścia w życie ustawy" - podkreśliło MSWiA.

Zobacz także

Resort chce odstąpić od obowiązku oznakowania broni czarnoprochowej rozdzielnego ładowania. Proponuje także rezygnację z reglamentacji gromadzenia w muzeach broni palnej i umożliwienie – dopuszczalnego przez dyrektywę – kolekcjonowania broni palnej kategorii A.

MSWiA postuluje "odstąpienie od doprecyzowania zasad noszenia broni, w tym odstąpienie od zakazu noszenia broni załadowanej poza miejscem zawodów sportowych przez osoby posiadające pozwolenie do celów sportowych".

Ministerstwo zaznaczyło, że intencją MSWiA nie jest wprowadzenie własnych regulacji dotyczących rynku broni, a jedynie dostosowanie przepisów do wymogów europejskich. "Celem prowadzonych w dalszym ciągu konsultacji i uzgodnień jest zagwarantowanie, aby postanowienia projektu ograniczały się jedynie do koniecznej implementacji prawa UE" - zwrócono uwagę.

Zobacz także

RadioZET.pl