MSWiA będzie mogło zablokować zbiórki publiczne. Ministerstwo: To nie bat na WOŚP

Redakcja
21.02.2018 08:34
puszka WOŚP
fot. Adam Staskiewicz/East News

MSWiA przygotowało projekt nowelizacji ustawy, dzięki której możliwe będzie zablokowanie każdej zbiórki publicznej, jeśli jej cel będzie sprzeczny z zasadami życia społecznego lub będzie naruszał ważny interes publiczny — poinformował w środę Onet.pl.

Według Onet.pl głównym założeniem projektu nowelizacji jest „wprowadzanie takich regulacji, które pozwolą MSWiA na zablokowanie zbiórki publicznej, jeśli jej cel będzie sprzeczny z zasadami życia społecznego lub będzie naruszał ważny interes publiczny”.

Zagłosuj

Czy ta ustawa jest potrzebna?

Liczba głosów:

„To nie bat na WOŚP”

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku.

„Jej autorzy przekonują, że przepisy te będą miały zastosowanie jedynie w sytuacjach nadzwyczajnych, a ich celem jest m.in. ochrona wizerunku Polski, a nie bat na takie organizacje, jak WOŚP” — zaznaczono.

Portal zwrócił uwagę, że w myśl nowych przepisów to minister rozstrzygnie, czy cel danej zbiórki zgłoszonej na portalu rządowym nie jest sprzeczny z zasadami życia społecznego lub nie narusza ważnego interesu publicznego.

Zobacz także

Jak będzie działać to prawo?

„Jeśli uzna, że takie okoliczności występują, to na mocy decyzji administracyjnej wykreśla informację o takiej zbiórce z portalu rządowego. Wówczas organizator w terminie trzech dni będzie mógł wskazać inny cel zbiórki i poinformować o tym resort. Jeśli tego nie zrobi, to zbiórka publiczna zostanie zablokowana, a zebrane już środki zostaną przekazane na cel wskazany przez ministra administracji” — napisano.

W artykule przypomniano, że obecne prawo nakłada na organizatorów wymóg rejestracji zbiórki na portalu zbiórki.gov.pl.

„Resort w drodze decyzji administracyjnej może jedynie zablokować zbiórkę m.in. w sytuacji, gdy wskazany w zgłoszeniu cel zbiórki publicznej jest niezgodny z prawem” — podkreślono.

RadioZET.pl/Onet/maal