MSWiA będzie mogło zablokować zbiórki publiczne. Ministerstwo: To nie bat na WOŚP

21.02.2018 08:34
xxx wiadomosci

MSWiA przygotowało projekt nowelizacji ustawy, dzięki której możliwe będzie zablokowanie każdej zbiórki publicznej, jeśli jej cel będzie sprzeczny z zasadami życia społecznego lub będzie naruszał ważny interes publiczny — poinformował w środę Onet.pl.

puszka WOŚP fot. Adam Staskiewicz/East News

Według Onet.pl głównym założeniem projektu nowelizacji jest „wprowadzanie takich regulacji, które pozwolą MSWiA na zablokowanie zbiórki publicznej, jeśli jej cel będzie sprzeczny z zasadami życia społecznego lub będzie naruszał ważny interes publiczny”.

Zagłosuj

Czy ta ustawa jest potrzebna?

„To nie bat na WOŚP”

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku.

„Jej autorzy przekonują, że przepisy te będą miały zastosowanie jedynie w sytuacjach nadzwyczajnych, a ich celem jest m.in. ochrona wizerunku Polski, a nie bat na takie organizacje, jak WOŚP” — zaznaczono.

Portal zwrócił uwagę, że w myśl nowych przepisów to minister rozstrzygnie, czy cel danej zbiórki zgłoszonej na portalu rządowym nie jest sprzeczny z zasadami życia społecznego lub nie narusza ważnego interesu publicznego.

Jak będzie działać to prawo?

„Jeśli uzna, że takie okoliczności występują, to na mocy decyzji administracyjnej wykreśla informację o takiej zbiórce z portalu rządowego. Wówczas organizator w terminie trzech dni będzie mógł wskazać inny cel zbiórki i poinformować o tym resort. Jeśli tego nie zrobi, to zbiórka publiczna zostanie zablokowana, a zebrane już środki zostaną przekazane na cel wskazany przez ministra administracji” — napisano.

W artykule przypomniano, że obecne prawo nakłada na organizatorów wymóg rejestracji zbiórki na portalu zbiórki.gov.pl.

„Resort w drodze decyzji administracyjnej może jedynie zablokować zbiórkę m.in. w sytuacji, gdy wskazany w zgłoszeniu cel zbiórki publicznej jest niezgodny z prawem” — podkreślono.

RadioZET.pl/Onet/maal

Oceń