MSWiA: zasiłek dla poszkodowanych w wichurach do 200 tys. złotych

Redakcja
17.08.2017 15:21
MSWiA: zasiłek dla poszkodowanych w wichurach do 200 tys. złotych
fot. PAP

Kancelaria premiera poinformowała, że zasiłek przeznaczony na odbudowę budynku po nawałnicach wyniesie 200 tys. złotych. Wcześniej szef MSWiA Mariusz Błaszczak mówił, że będzie to 100 tys.

Początkowo pojawiła się informacja o tym, że rząd ustalił wysokość kwoty zasiłków dla poszkodowanych w wysokości 100 tys. złotych. – Te budynki także zostały zniszczone, one dotychczas nie podlegały zasadom odbudowy, w związku z tym włączyliśmy także te budynki - zgodnie z delegacją ustawową. Tu chodzi o byt mieszkańców, którzy prowadzą gospodarstwa rolne. W przypadku tych budynków także kwota, która jest przeznaczona na odbudowę, została ustalona w wysokości do 100 tysięcy – mówił minister Błaszczak.

Zasiłek dla poszkodowanych podwojony

Szef MSWiA na konferencji podkreślił też ważną rolę samorządów lokalnych w sytuacjach kryzysowych. – To samorządy lokalne wypłacają pieniądze, które otrzymują od rządu, to samorządy lokalne są gospodarzami na miejscu, to samorządy lokalne powinny powoływać sztaby kryzysowe gminne i powiatowe, różnie z tym bywa, moje doświadczenia też są różne, ale nie chcę wprowadzać tu ocen. Zależy nam wszystkim na tym, żeby szybko i sprawnie usunąć skutki nawałnicy, która przeszła nad Polską w nocy z piątku na sobotę – komentował Błaszczak.

Czas na odbudowę domów

Minister podkreślił, że etap ratowania zdrowia i życia poszkodowanych w ostatnich nawałnicach jest już zakończony i teraz należy zająć się naprawianiem i odbudową zniszczonego mienia.

RadioZET.pl/PAP/strz