Ostre słowa Izraelskiego MSZ: „Wielu Polaków pomagało nazistom”

Redakcja
19.02.2018 07:36
Flaga Izraela
fot. Pixabay

Izraelskie MSZ zamieściło w niedzielę na swym profilu na Facebooku link do artykułu w dzienniku „„Haarec”” z 11 lutego o książce Jana Grabowskiego „„Judenjagd. Polowanie na Żydów 1942-1945””. MSZ napisał: „„Dowody, że wielu Polaków pomagało nazistom i dokonywało własnych straszliwych zbrodni przeciwko Żydom podczas drugiej wojny światowej, są przytłaczające. Każda próba wymazania tej części Holokaustu musi być zwalczana przez wszystkich, którzy cenią sobie prawdę i starają się zapewnić, że zbrodnie tamtej ery nigdy się nie powtórzą””.

W artykule „„Haareca”” „„Orgia mordu: Polacy, którzy polowali” na Żydów i wydawali ich nazistom"” autor Ofer Aderet wskazuje, że według Grabowskiego ponad 200 tys. Żydów zostało zabitych „bezpośrednio i pośrednio” przez Polaków w czasie drugiej wojny światowej.

— „Jego (Grabowskiego) konkluzja: nie było biernych obserwatorów w Holokauście” — dodaje Aderet, obszernie omawiając następnie książkę Grabowskiego.

Kto jest winien zagłady Żydów?

Zobacz także

Działalności i wypowiedziom Jana Grabowskiego, historyka wykładającego na uniwersytecie w Ottawie, stanowczo sprzeciwiała się w minionym roku Reduta Dobrego Imienia — Polska Liga przeciw Zniesławieniom i współpracujący z nią naukowcy.

— W swoich licznych publikacjach i wypowiedziach publicznych fałszuje historię Polski, głosząc tezy sugerujące, że Polacy są współwinni zagłady Żydów — pisała przed rokiem RDI na swojej stronie internetowej o Grabowskim.

Jak dodano, Grabowski to ceniony na świecie badacz historii Holokaustu, który prezentuje stanowisko zbieżne między innymi z Janem Tomaszem Grossem i Barbarą Engelking.

Zagłosuj

Czy zauważasz wśród Polaków zachowania antysemickie?

Liczba głosów:

Historycy o ludobójstwie

— Główne tezy jego prac i wypowiedzi medialne ukazują Polaków jako współwinnych zbrodni Holocaustu oraz jako powojennych kontynuatorów ludobójczych działań niemieckich, których przejawem miał być chociażby tzw. pogrom kielecki. Z ust historyka padają oskarżenia o brak jakichkolwiek działań polskich władz wobec zagłady Żydów oraz sugestia, że tragiczny los Żydów był Polakom na rękę i stanowił jedyną nić porozumienia z niemieckim okupantem — czytamy na stronie internetowej RDI.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

7 czerwca ub.r. Reduta Dobrego Imienia –— Polska Liga Przeciw Zniesławieniom wydała oświadczenie, w którym protestowała przeciw działalności Grabowskiego. Sygnatariusze oświadczenia zarzucali mu m.in., że „nie przestrzega podstawowych zasad rzetelności badacza, używając obrazowych i zdecydowanie przerysowanych określeń bardziej w celu budowania konstrukcji propagandowych niż pokazania rzetelnego obrazu.

RadioZET.pl/pap/maal