Zamknij

Mieszkańcy 3 kontynentów czytają pierwszą depeszę dyplomatyczną II RP

Redakcja
11.11.2018 12:38
Mieszkańcy 3 kontynentów czytają pierwszą depeszę dyplomatyczną II RP
fot. screen: You Tube

Z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, przedstawiciele 6 państw na 3 kontynentach odczytali depeszę notyfikującą państwo polskie, symboliczny dokument z 1918 roku.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Do odczytania depeszy notyfikującej państwo polskie, przedstawicieli sześciu państw – Japonii, Francji, Niemiec, Stanów Zjednoczonych Ameryki, Wielkiej Brytanii i Włoch – zaprosiło polskie MSZ.

Podpisaną przez Józefa Piłsudskiego depeszę przygotowano w języku francuskim.  16 listopada 1918 r. wysłano ją drogą radiową do Komitetu Narodowego Polskiego w Paryżu i opublikowano w „Monitorze Polskim”. Następnie została nadana do prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki oraz do rządów angielskiego, francuskiego, włoskiego, japońskiego, niemieckiego, a także do rządów wszystkich państw „wojujących i neutralnych”.

Zobacz także

Adresaci depeszy mogli przeczytać, że Józef Piłsudski - wódz naczelny armii polskiej - pragnie „notyfikować rządom i narodom istnienie państwa polskiego niepodległego, obejmującego wszystkie ziemie zjednoczonej Polski”.

Depesza przeszła do historii polskiej dyplomacji i jest jednym z najważniejszych dokumentów polskiej służby zagranicznej.

RadioZET.pl/PAP/JŚ