Zamknij

Powołano nowego rzecznika MSZ. "Pracowała w Afganistanie, otrzymała Europejski Medal Służby"

Redakcja
12.02.2019 17:01
Powołano nowego rzecznika MSZ. "Pracowała w Afganistanie, otrzymała Europejski Medal Służby"
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Dr Ewa Suwara została rzecznikiem prasowym Ministerstwa Spraw Zagranicznych - wynika z informacji resortu zamieszczonej we wtorek na stronie internetowej. Suwara poza działalnością naukową dotychczas pracowała między innymi w Departamencie Polityki Ekonomicznej MSZ.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W ostatnim czasie w MSZ nie było rzecznika prasowego, a zadania w tym zakresie wykonywało biuro rzecznika prasowego.

Zobacz także

Według informacji MSZ Suwara uzyskała stopień doktora nauk prawnych w zakresie prawa międzynarodowego w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Jest magistrem prawa i magistrem socjologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz posiada dyplom Master of Arts z nauk politycznych i administracji Kolegium Europejskiego w Brugii.

Życiorys

Ewa Suwara ukończyła podyplomowy program z negocjacji międzynarodowych w John F. Kennedy School of Government na Uniwersytecie Harvarda oraz podyplomowe studia z międzynarodowego prawa handlowego zorganizowane przez centrum szkoleniowe Międzynarodowej Organizacji Pracy (ILO) oraz Wydział Prawa Uniwersytetu w Turynie. Jest absolwentką Akademii Dyplomatycznej w Warszawie.

Zobacz także

"Równolegle z rozwojem naukowym od ponad dekady dr Suwara kontynuuje karierę jako zawodowy dyplomata i pracownik Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Pracowała w wielu państwach, także rozwijających się i ogarniętych konfliktem, gdzie doradzała w procesie budowania struktur państwowych. Zanim wstąpiła do polskiej służby zagranicznej pracowała dla Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) w Maroku i w Malawi. W ostatnich latach z ramienia cywilnej misji Unii Europejskiej przez 30 miesięcy pracowała w Afganistanie otrzymując za to Europejski Medal Służby" - czytamy na stronie resortu.

Zobacz także

Jak podkreślono karierę w MSZ Ewa Suwara rozpoczęła w 2007 roku w Departamencie Polityki Ekonomicznej. W 2011 roku, w czasie prezydencji Polski w Radzie UE, reprezentowała stanowisko Polski w Komitecie ds. Zarządzania Cywilnymi Aspektami Kryzysów (CIVCOM) w Brukseli.

W latach 2012-2014 pełniła funkcję Sekretarza Międzyresortowego Komitetu ds. cywilnego i wojskowego zaangażowania Polski w Islamskiej Republice Afganistanu oraz Kierownika Wydziału ds. Ogólnych i Wielostronnych w Departamencie Azji i Pacyfiku MSZ.

Zobacz także

Od września 2014 do sierpnia 2018 roku dr Suwara pełniła funkcję zastępcy przedstawiciela RP przy Komitecie Politycznym i Bezpieczeństwa (PSC) oraz zajmowała stanowisko ds. obsługi PSC (Nicolaidis). Była także p.o. przedstawiciela RP przy PSC w Stałym Przedstawicielstwie RP przy UE w Brukseli współtworząc stanowisko UE w sprawach z zakresu polityki zagranicznej i bezpieczeństwa.

RadioZET/PAP/JZ