Nie żyje Maciej Parowski. Twórca komiksów "Funky Koval" i "Wiedźmin" miał 72 lata

03.06.2019 15:56
Maciej Parowski
fot. East News

Maciej Parowski nie żyje. Pisarz, krytyk i wieloletni redaktor naczelny "Nowej Fantastyki" zmarł w wieku 72 lat. Parowski był autorem m.in. powieści "Twarzą ku ziemi" i "Burza. Ucieczka z Warszawy '40" oraz scenariuszy komiksowych m.in. "Funky Koval", "Wiedźmin" i "Planeta robotów".

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Nie żyje Maciej Parowski. Pisarz i wieloletni redaktor naczelny "Nowej Fantastyki" zmarł w niedzielę 2 czerwca po ciężkiej chorobie. O śmierci Parowskiego poinformowała w poniedziałek redakcja "Nowej Fantastyki" na swoim profilu na Facebooku. 

Maciek był związany z ''Fantastyką'' od początku istnienia czasopisma, przez długie lata stał też na jej czele i do ostatnich dni był dobrym duchem naszej redakcyjnej rodziny. Jego zasług dla fantastyki w Polsce nie da się ogarnąć - ilu autorów odkrył i wychował, ile znakomitej twórczości przedstawiał, przybliżał i objaśniał kolejnym pokoleniom miłośników gatunku. Sam też tworzył - powieści (''Twarzą ku ziemi'', ''Burza''), scenariusze komiksowe (''Funky Koval'', ''Wiedźmin''), opowiadania. Jego eseje, analizy, wywiady, recenzje zapełniały kolejne tomy ''Małp Pana Boga'' (...). Będzie nam go ogromnie brakowało" 

redakcja "Nowej Fantastyki"

Maciej Parowski nie żyje. Kim był? 

Maciej Parowski (ur. 27 grudnia 1946 r. w Warszawie) był pisarzem, krytykiem i redaktorem fantastyki naukowej. Ukończył wydział elektryczny Politechniki Warszawskiej. Od 1974 r. pracował w tygodniku studenckim "Politechnik" – początkowo w charakterze felietonisty, następnie jako kierownik działu kulturalnego i sekretarz redakcji, a w końcu jako redaktor naczelny.

Od 1977 r. był kierownikiem działu krytyki i nauki tygodnika "Razem". Dwa lata później, w 1979 r. został publicystą tego tytułu. Opowiadania i felietony publikował także m.in. w "Życiu Warszawy", "Kulturze", "Polityce", "Na Przełaj" i "Ekranie". W latach 1982-2013 kierował działem literatury polskiej w miesięczniku "Fantastyka" (później przekształconym w "Nową Fantastykę"), a od 1992 r. do 2003 r. był także redaktorem naczelnym pisma. Pełnił ponadto funkcję redaktora naczelnego "Czasu Fantastyki".

Zobacz także

W swoim dorobku Maciej Parowski ma m.in. książki "Twarzą ku ziemi" (1982 r.), "Sposób na kobiety" (1985 r.), "Burza. Ucieczka z Warszawy '40" (2010 r.), "Małpy Pana Boga. Słowa" (2011 r.), "Małpy Pana Boga. Obrazy" (2013 r.), "Z bandytą w windzie" (2015 r.) oraz "Kukułka na koniu trojańskim. Małpy Pana Boga 3. Retrospekcje" (2017 r.). Jest także autorem scenariuszy m.in. komiksów "Funky Koval", "Wiedźmin", "Planeta Robotów", "Burza" i "Naród wybrany".

Za zasługi dla polskiego komiksu został doceniony w 2006 r. doktoratem humoris causa, czyli Nagrodą im. Papcia Chmiela przyznaną podczas Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi. W 2007 r. został uhonorowany srebrnym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

RadioZET.pl/PAP