Zamknij

Rakiety Patriot zaprojektowane specjalnie dla Polaków. Macierewicz poinformował o porozumieniu z USA [WIDEO]

Redakcja
06.07.2017 07:53
Antoni Macierewicz
fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta

Polska armia będzie dysponować najnowocześniejszym systemem obronnym, będzie mogła zagwarantować obywatelom bezpieczeństwo - powiedział minister Antoni Macierewicz na konferencji, na której podał szczegóły porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi, na podstawie którego zostaną kupione rakiety Patriot

- Polska kupi od USA system obrony powietrznej Patriot. Dziś w nocy zostało podpisane memorandum w tej sprawie - mówi szef MON Antonii Macierewicz. System został specjalnie dostosowany do polskich warunków, wymagało to specjalnej zgody amerykańskiej administracji.

- Zakup rakiet Patriot to wielki krok w kierunku wzmocnienia bezpieczeństwa Polski - ocenił w wiceszef MON Michał Dworczyk. Już wczoraj poinformował, że "w ostatnich godzinach" zostało podpisane porozumienie w tej sprawie między Polską i USA. O wyborze zestawów Patriot jako przedmiotu rozmów o kontrakcie w programie obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła zdecydował w 2015 r. rząd PO-PSL. Od tamtej pory negocjacje o zakupie baterii Patriot prowadzono między rządami Polski i USA. Na początku września ub.r. szef MON poinformował o wysłaniu zapytania ofertowego w sprawie ośmiu zestawów Patriot. Dwie baterie miałyby zostać dostarczone w obecnie dostępnej konfiguracji, z radarem sektorowym jako rozwiązanie pomostowe.

Podkreślił, że jest to ważne "ze względu na przeciwnika, który stoi naprzeciwko nas; ze względu na rakiety Iskander, które zagrażają Polsce i które muszą być skutecznie zwalczane przez rakiety Patriot". Według Macierewicza, wcześniej tylko Izrael uzyskał od USA takie warunki dostosowujące system Patriot do szczególnych wymogów innej armii.

- Te rokowania dotyczące rakiet Patriot nie przyspieszyłyby i nie napotkałyby na tak przyjazną i otwartą postawę rządu Stanów Zjednoczonych, jak to w memorandum jest sformułowane, gdyby nie była to administracja pana prezydenta Donalda Trumpa - oświadczył Macierewicz. Według niego, memorandum jest "jeszcze jednym dowodem na to, jak naprawdę wygląda wspaniała współpraca między USA i Polską".

Zobacz także

W marcu br. MON wystosowało zmodyfikowane zapytanie ofertowe. Dotyczyło zestawów wyposażonych w nowe dookolne radary i zintegrowane z nowym systemem zarządzania polem walki, który ma zostać wprowadzony w armii USA. Macierewicz mówił wtedy, że system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej średniego zasięgu Wisła ma kosztować nie więcej niż 30 mld zł.

- Pierwsze baterie rakiet Patriot mają trafić do Polski do 2022 r. - dodał szef MON. Zaznaczył, że wraz z nabyciem wyrzutni rakiet Homar uzupełnia to "całościową strukturę polskiego systemu obronnego" - czyli tarczy antyrakietowej "dającej nam pełne bezpieczeństwo przed jakimkolwiek przeciwnikiem dysponującym jakąkolwiek bronią mogącą Polsce zagrażać".

RadioZET.pl/pap/maal