Zamknij

Macierewicz: USA będą respektować art. 5. Traktatu o NATO

Redakcja
26.05.2017 22:45
Macierewicz mówi o NATO
fot. PAP

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podkreślił w piątek, że nie ma najmniejszej wątpliwości, że Stany Zjednoczone będą respektować artykuł 5. Traktatu Północnoatlantyckiego, mówiący o pomocy zbrojnej sojusznikom w przypadku napaści na któregokolwiek z nich.

Minister obrony pytany był w piątek w wywiadzie dla TVP o zakończony szczyt NATO w Brukseli i o wypowiedzi komentatorów na temat tego, że z ust prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa nie padło ani jedno słowo dotyczące artykułu 5. traktatu o NATO.

Zobacz także

Artykuł ten głosi: "Strony zgadzają się, że zbrojna napaść na jedną lub więcej z nich w Europie lub Ameryce Północnej będzie uznana za napaść przeciwko nim wszystkim i dlatego zgadzają się, że jeżeli taka zbrojna napaść nastąpi, to każda z nich, w ramach wykonywania prawa do indywidualnej lub zbiorowej samoobrony, uznanego na mocy artykułu 51 Karty Narodów Zjednoczonych, udzieli pomocy Stronie lub Stronom napadniętym, podejmując niezwłocznie, samodzielnie jak i w porozumieniu z innymi Stronami, działania, jakie uzna za konieczne, łącznie z użyciem siły zbrojnej, w celu przywrócenia i utrzymania bezpieczeństwa obszaru północnoatlantyckiego".

Zobacz także

- Po pierwsze, skąd komentatorzy wiedzą, że nie padło ani jedno słowo. To było spotkanie zamknięte - powiedział Macierewicz. - Ja słyszałem i nie miałem najmniejszej wątpliwości, że Stany Zjednoczone w sposób absolutny respektować będą także artykuł 5., a przede wszystkim swoje zobowiązania, jakie podjęły, wysyłając swoje wojska (na flankę wschodnią NATO - PAP), i to przecież w liczbie trzykrotnie większej, niż sobie dotychczas wyobrażano - dodał. - Tutaj to było bardzo jasno powiedziane, Stany zjednoczone są związane z NATO i są związane z bezpieczeństwem flanki wschodniej - podkreślił.

RadioZET.pl/PAP/maal