MON upamiętni 100-lecie niepodległości. W całej Polsce mają stanąć pamiątkowe kolumny

Redakcja
27.10.2017 18:22
Macierewicz
fot. Jakub Orzechowski/Agencja Gazeta

MON chce w całej Polsce postawić kolumny pamiątkowe z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Mają w założeniu upamiętniać lokalnych bohaterów walki o niepodległość. Resort zakłada, że kolumny te będą miały jednakową bądź zbliżoną do siebie formę.

Jak dokładnie będą wyglądały te kolumny nieodległości, dowiemy się po rozstrzygnięciu konkursu, choć minister Antoni Macierewicz ma już jakąś ich wizję.

- Chodzi nam o rodzaj klasycystycznej kolumny z orłem w koronie z miejscem na cokole, na upamiętnienie lokalnych wydarzeń - mówi w rozmowie z Radiem ZET.

Upamiętnienie lokalnych bohaterów

 - Jest to działanie nastawione na upamiętnienie bohaterów polskiej niepodległości i tych, którzy o nią walczyli w ostatnim stuleciu - tłumaczy ideę, jaka stoi za pomysłem postawienia takich budowli. 

Lokalnych, albowiem minister chce, by gminy same zgłaszały chęć postawienia takiej kolumny i upamiętniały na niej swoich, dziś często zapomnianych, bohaterów. MON przewiduje też, że gminy, których nie będzie stać na postawienie takiej kolumny, będą mogły prosić o dofinansowanie budowy pomnika.

- Na razie czekamy na zgłoszenia - dodaje.

Skąd pieniądze na ten cel?

Zapytany o to, gdzie znajdą się fundusze na to przedsięwzięcie, odpowiada: - Tutaj będziemy przeznaczali ze strony Ministerstwa Obrony duże sumy, żeby wspomóc samorząd.

Główna nagroda w konkursie na projekt artystyczny to 30 tysięcy złotych.

RadioZET.pl/JC/MP