Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

MON upamiętni 100-lecie niepodległości. W całej Polsce mają stanąć pamiątkowe kolumny

27.10.2017 18:22
xxx wiadomosci

MON chce w całej Polsce postawić kolumny pamiątkowe z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Mają w założeniu upamiętniać lokalnych bohaterów walki o niepodległość. Resort zakłada, że kolumny te będą miały jednakową bądź zbliżoną do siebie formę.

Macierewicz fot. Jakub Orzechowski/Agencja Gazeta

Jak dokładnie będą wyglądały te kolumny nieodległości, dowiemy się po rozstrzygnięciu konkursu, choć minister Antoni Macierewicz ma już jakąś ich wizję.

- Chodzi nam o rodzaj klasycystycznej kolumny z orłem w koronie z miejscem na cokole, na upamiętnienie lokalnych wydarzeń - mówi w rozmowie z Radiem ZET.

Upamiętnienie lokalnych bohaterów

 - Jest to działanie nastawione na upamiętnienie bohaterów polskiej niepodległości i tych, którzy o nią walczyli w ostatnim stuleciu - tłumaczy ideę, jaka stoi za pomysłem postawienia takich budowli. 

Lokalnych, albowiem minister chce, by gminy same zgłaszały chęć postawienia takiej kolumny i upamiętniały na niej swoich, dziś często zapomnianych, bohaterów. MON przewiduje też, że gminy, których nie będzie stać na postawienie takiej kolumny, będą mogły prosić o dofinansowanie budowy pomnika.

- Na razie czekamy na zgłoszenia - dodaje.

Skąd pieniądze na ten cel?

Zapytany o to, gdzie znajdą się fundusze na to przedsięwzięcie, odpowiada: - Tutaj będziemy przeznaczali ze strony Ministerstwa Obrony duże sumy, żeby wspomóc samorząd.

Główna nagroda w konkursie na projekt artystyczny to 30 tysięcy złotych.

RadioZET.pl/JC/MP

Oceń