Zamknij

Macierewicz pokazał nowy samolot: Przez lata udawano, że polscy politycy są bezpieczni. Państwo przestało być teoretyczne

Redakcja
21.06.2017 12:44
Macierewicz pokazał nowy samolot: Przez lata udawano, że polscy politycy są bezpieczni. Państwo przestało być teoretyczne
fot. PAP/Tomasz Gzell

Samolot do przewozu osób na najwyższych stanowiskach w państwie ma zapewniać bezpieczeństwo ludziom wybranym przez naród -– powiedział szef MON Antoni Macierewicz, który uczestniczył w powitaniu pierwszej z zamówionych maszyn.

Na warszawskim wojskowym Okęciu wylądował przed południem pierwszy z dwóch zakupionych małych samolotów dla VIP -– Gulfstream G550; poza tymi maszynami MON zamówiło trzy średniej wielkości Boeingi 737. „- Do służby w polskich siłach zbrojnych wchodzi samolot mający dawać i gwarantować bezpieczeństwo ludziom wybranym przez naród, aby gwarantowali pokój, dobrobyt, aby gwarantowali bezpieczeństwo Polsce i całemu narodowi, wszystkim ludziom”. „Po to jest także ta danina finansowa, jaką wszyscy Polacy składają na państwo polskie, aby ono przestało być teoretyczne, fikcyjne, aby ono przestało być przemalowanym jeszcze sowieckim kształtem” - powiedział Macierewicz.

Zobacz także

Według Macierewicza „przez lata udawano, że polscy premierzy, prezydenci, ministrowie są bezpieczni, latając na wizyty międzynarodowe”. „- A w istocie przez cały czas byli pod kontrolą zewnętrzną; każda śrubka, każda naprawa, a i każdy dźwięk zapewne, każda uwaga wymieniana w samolotach, była kontrolowana albo mogła być kontrolowana” - dodał.

Zobacz także

- Wiceszef resortu obrony Bartosz Kownacki przypomniał, że zakupów samolotów nie dokonywano przez ponad 25 lat. „Dzisiaj przywracamy normalność” -– powiedział. Podkreślił, że samoloty będą służyć „tym wszystkim, którzy przez najbliższych kilkadziesiąt lat będą wybierani w demokratycznych wyborach”. Drugi z samolotów G550 ma zostać dostarczony do końca lipca; pierwsze loty nowymi maszynami dyspozycyjnymi są przewidywane na jesień. Po katastrofie smoleńskiej i rozformowaniu 36. specjalnego pułku lotnictwa transportowego i utworzeniu w jego miejsce 1. Bazy Lotnictwa Transportowego wojsko zapewnia przewozy VIP śmigłowcami i samolotami transportowymi; przedstawiciele władz korzystają też z samolotów pasażerskich czarterowanych od PLL LOT.

RadioZET.pl/pap/maal