Macierewicz w Sarajewie do żołnierzy EUFOR: Ta misja musi trwać

Redakcja
03.10.2017 22:07
Macierewicz w Sarajewie do żołnierzy EUFOR: Ta misja musi trwać
fot. PAP

Misja Polskiego Kontyngentu Wojskowego unijnej misji EUFOR ma znaczenie dla bezpieczeństwa Bałkanów i całej Europy i musi być kontynuowana – - powiedział szef MON Antoni Macierewicz, który odwiedził PKW w Sarajewie.

- Trzeba tutaj być, żeby sobie zdać sprawę z niezwykłej złożoności Bośni i Hercegowiny, zdać sobie sprawę, jak wielkie niebezpieczeństwo grozi całym Bałkanom, całej Europie, gdyby wasza misja się nie powiodła, wasz wysiłek został zmarnowany" – powiedział minister w bazie Butmir. Dodał, że w rękach żołnierzy EUFOR są "losy nie tylko Bałkanów, ale i całej Europy". "Ta misja musi być kontynuowana, wycofanie się z niej byłoby zmarnowaniem wieloletniego wysiłku -– podkreślił.

Zapewnił, że nie tylko najwyższe dowództwo i MON, ale wszyscy Polacy doceniają znaczenie misji PKW EUFOR.

Polski kontyngent liczy ok. 40 żołnierzy i pracowników w ramach 760-osobowej misji EUFOR Althea i jest szóstym pod względem liczebności.
W 2010 r. PKW EUFOR zakończył zadania stabilizacyjne w Bośni i Hercegowinie i od tamtej pory wypełnia zadania szkoleniowo-doradcze, udziela też pomocy humanitarnej. PKW stacjonuje w Sarajewie, Doboju i Banja Luce.

RadioZET.pl/pap/maal