Zamknij

Macierewicz o Patriotach: Dostaniemy najnowszą wersję systemu

Redakcja
28.03.2018 21:23
Macierewicz o Patriotach: Dostaniemy najnowszą wersję systemu
fot. Archiwum Radia ZET

 Podpisanie umowy na system antyrakietowy Patriot to sukces; będziemy bezpieczniejsi, a sojusz Polski ze Stanami Zjednoczonymi zostanie umocniony - powiedział w środę szef MSZ Jacek Czaputowicz. Według niego, ciesząc się z finalizacji rozmów z Amerykanami, należy docenić także pracę poprzednich rządów.

W środę szef MON Mariusz Błaszczak, w obecności m.in. prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego, podpisał umowę na dostawę amerykańskich zestawów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot dla Polski. Będą one podstawą programu obrony powietrznej średniego zasięgu "Wisła". Za system Patriot, razem z systemem zarządzania polem walki, zapłacimy w tej fazie 4 mld 750 mln dolarów.

Pytany w wieczornej rozmowie z TVN24, czy tę umowę można uznać za sukces, Czaputowicz odpowiedział, że tak, zwracając uwagę, że - zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami udało się doprowadzić do jej podpisania w pierwszym kwartale 2018 r.

- Będziemy bezpieczniejsi, a sojusz ze Stanami Zjednoczonymi zostanie umocniony - ocenił minister.

Dopytywany, czy porozumienie z Amerykanami należy uznać za sukces rządu Morawieckiego czy także poprzedników, szef polskiej dyplomacji przyznał, że "rozmowy były też prowadzone wcześniej", a decyzje - podejmowane również przez poprzednie rządy.

- Finalizacja nastąpiła teraz i trzeba się z tego cieszyć, aczkolwiek też trzeba docenić pracę poprzedników pana ministra (Mariusza) Błaszczaka, (...) to był pewien ciąg decyzji - dodał.

Zagłosuj

Czujesz się w Polsce bezpiecznie?

Liczba głosów:

Szef MSZ był też pytany, czy podpisanie umowy ws. Patriotów zdenerwuje Rosję. Jak ocenił, decyzja ta "została zaakceptowana".

- Nie było żadnych działań ze strony Rosji, jednak jesteśmy państwem suwerennym, należymy do NATO, prowadzimy (swoją) politykę i to jest uznawane przez Rosję - wskazał Czaputowicz.

- Oczywiście dla Rosji to nie jest dobra decyzja jeżeli Rosja by chciała prowadzić politykę agresywną czy rewizjonistyczną w tej części Europy - zastrzegł.

RadioZET.pl/pap/maal