Macierewicz chce więcej amerykańskich żołnierzy w Polsce. Prosił o to w Pentagonie

Redakcja
22.09.2017 09:00
Macierewicz chce więcej amerykańskich żołnierzy w Polsce. Prosił o to w Pentagonie
fot. PAP

Podczas spotkania z ministrem obrony USA Jamesem Mattisem, szef polskiego MON zabiegał o wzmocnienie sił NATO na flance wschoniej. Obaj ministrowie zgodzili się, że wzmocnienie jest konieczne z uwagi na "niezwykły pokaz agresji", jakim są manewry Zapad 2017.

W trakcie spotkania została też podjęta decyzja o powołaniu specjalnej grupy roboczej, która będzie synchronizować działania armii Polski i USA oraz plany operacyjne obu krajów - poinformował szef MON Antoni Macierewicz po rozmowie z sekretarzem obrony USA Jamesem Mattisem w Waszyngtonie.

Spotkanie polskiego ministra Obrony Narodowej z jego amerykańskim odpowiednikiem było dwukrotnie dłuższe niż pierwotnie planowano. "Jednakże nawet takie przedłużone spotkanie nie pozwoliło na wyczerpanie wszystkich zagadnień współpracy militarnej Polski ze Stanami Zjednoczonymi" – powiedział minister Antoni Macierewicz po spotkaniu.

Jedną z poruszonych kwestii była możliwość zwiększenia polskiej obecności w miejscach, "które są szczególnie istotne dla Stanów Zjednoczonych" – wskazał Macierewicz podczas rozmowy z grupą polskich korespondentów w czwartek.

Odnosząc się do planów powołania specjalnej grupy roboczej, która będzie synchronizować działania sił zbrojnych Polski i USA oraz zajmować się harmonizacją planów operacyjnych obu krajów, Macierewicz powiedział: "chcemy, aby plany te były jak najszybciej uruchomione, ponieważ presja ze strony Rosji wymaga szybkiego działania".

RadioZET.pl/pap/maal