Oto najdroższy obraz na polskim rynku sztuki. Cena to... 4 mln 366 tys. złotych! [FOTO]

Redakcja
14.12.2017 23:51
Oto najdroższy obraz na polskim rynku sztuki. Cena to... 4 mln 366 tys. złotych! [FOTO]
fot. PAP

4,366 mln zł uzyskano za obraz Stanisława Wyspiańskiego "Macierzyństwo" na czwartkowej aukcji Domu Aukcyjnego DESA Unicum w Warszawie. To była najlepsza nasza aukcja w historii. Nigdy dotąd nie mieliśmy takiego wyniku - powiedział PAP dyrektor DESY Unicum Jan Koszutski.

- Osiągnęliśmy ponad 14 milionów złotych z aukcji sztuki dawnej. Nigdy dotąd nie mieliśmy takiego wyniku. Niesamowicie przebiegała aukcja obrazu Wyspiańskiego ''Macierzyństwo''. Cena wywoławcza wynosiła 800 tys. Kwota, za jaką sprzedano to dzieło – 4, 336 mln zł sprawia, że jest to obecnie najdroższy obraz na polskim rynku sztuki - podkreślił Koszutski.

- Został pobity rekord z czerwca tego roku, kiedy obraz Jana Matejki ''Zabicie Wapowskiego'' sprzedano za niecałe 4 miliony złotych – dodał.

Zobacz także

Rekordowo wysokie ceny uzyskały też obrazy: "Grupa dzieci z koszykiem owoców" Tadeusza Makowskiego, który wylicytowano za 1 298 mln zł; "Kobiecy akt siedzący" Mojżesza Kislinga – 826 tys. zł. „Portret Antoniego Serafińskiego" namalowany przez Jana Matejkę kolekcjoner zakupił za 637,2 tys. zł.

"Macierzyństwo" - obraz z 1904 r. przedstawia żonę Wyspiańskiego – Teodorę Teofilę Pytko, trzymającą w ramionach jedno z trojga ich dzieci. Niełatwo określić, o które chodziło; może to być zarówno Mietek, jak i Staś. Synek z czułością wtula się w matkę, znajdując ukojenie. Teodora, widziana z profilu, przytula synka i zamyka oczy.

Wystawa przedaukcyjna w Domu Aukcyjnym DESA Unicum w Warszawie: 

- Obraz ten należy do najważniejszych malarskich interpretacji dzieciństwa w sztuce europejskiej – powiedział PAP przed aukcją Juliusz Windorbski, prezes DESY Unicum. W jego ocenie rynek sztuki w Polsce ma się bardzo dobrze: Jest duże zainteresowanie sztuką. Oczywiście kolekcjonerzy szczególnie zwracają uwagę na prace wybitne. Tu zawsze są chętni do licytacji. Można śmiało stwierdzić, że polska sztuka cieszy się coraz większym zainteresowaniem i osiąga coraz wyższe ceny.

Aukcja Sztuki Dawnej odbyła się w czwartek w nowej siedzibie Domu Aukcyjnego DESA Unicum w Warszawie.

RadioZET.pl/PAP/DG