Zamknij

Magda Omilianowicz nie żyje. "Zaledwie tydzień temu opublikowaliśmy jej kolejny tekst"

22.01.2022 11:39
Magda Omilianowicz
fot. Facebook.com/MagdaOmilianowiczreporterka

Magda Omilianowicz nie żyje. Ceniona dziennikarka publikowała m.in. w "Gazecie Wyborczej", "Polityce", "Przeglądzie" czy "Głosie Koszalińskim". Była autorką reportażu "Wampir, jak rodzi się zło" o Wampirze z Bytowa.

Magda Omilianowicz zmarła w piątek wieczorem w wieku 60 lat. "Zostawiła przyjaciół, którzy ją kochali. Niezrealizowane plany. Niedokończone książki. Wszystko zbyt nagle" - napisał Jerzy Połowniak, redaktor naczelny szczecińskiego wydania „Gazety Wyborczej”.

Magda Omilianowicz nie żyje. "Umiała słuchać i rozmawiać"

Magda Omilianowicz w ostatnim czasie związana była z "Gazetą Wyborczą". Piastowała także stanowisko redaktorki naczelnej pisma „Dialog ART", poświęconego kulturze, wydawanego przez Teatr „Dialog" w Koszalinie. Współpracowała z „Głosem Koszalińskim", „Polityką", „Przeglądem", „Miliarderem" i „Miastem". Publikowała także reportaże w prasie kobiecej, nowojorskim „Kurierze Plus" i holenderskim piśmie „Reve".

Napisała 15 książek reporterskich i podróżniczych, a kolejna miała ukazać się w marcu. Mimo choroby do ostatniej chwili pochłaniała ją praca. "Pisała o ludziach. Umiała słuchać i rozmawiać. Jej bohaterowie zawsze byli nietuzinkowi, chociaż nie wszyscy szlachetni" - wspominał Jerzy Połowniak.

"Zaledwie tydzień temu opublikowaliśmy w koszalińskiej »Wyborczej« jej kolejny tekst. Nikomu nawet nie przemknęło przez myśl, że ostatni" - czytamy w "GW".

Magda Omilianowicz w książce "Wampir, jak rodzi się zło" opisała głośną historię Wampira z Bytowa. Była pierwszą dziennikarką, którą dopuszczono do rozmowy z seryjnym mordercą Leszkiem Pękalskim. Ostatnio pracowała nad książką o Jerzym Kalibabce zwanym Tulipanem.

Jak informuje TVN24, Omilianowicz chorowała na COVID-19 i zmagała się z nowotworem płuc.

RadioZET.pl/"Gazeta Wyborcza"/TVN24

C