Prokuratura i CBŚP zabezpieczyły majątek wart ponad 14 milionów złotych

Redakcja
02.03.2018 17:27
Policja zatrzymanie
fot. Policja

Policjanci CBŚP zatrzymali 21 osób podejrzanych o wyłudzanie podatku VAT w związku z obrotem bejcą ognioodporną i panelami fotowoltaicznymi. Śledczy szacują, że grupa mogła wyłudzić ponad 200 mln zł podatku VAT. Na poczet przyszłych kar śledczy zabezpieczyli majątek o wartości ponad 141 milionów złotych - podało biuro prasowe policji.

Grupę przestępczą rozpracowywano od ponad roku. Z ustaleń CBŚ wynika, że prowadzona była fikcyjna firma, która istniała tylko w celu wyłudzania zwrotów podatku VAT. Działalność prowadzono także w Słowacji i Czechach.

- Przestępczy proceder prowadzony był poprzez łańcuch firm założonych na tzw. „słupy”, obrót „pustymi fakturami”, a także wyłudzanie kredytów bankowych i pranie pieniędzy - podała policja.

Funkcjonariusze wyliczyli, że kwota wyłudzonego podatku VAT może wynosić nawet 200 milionów złotych.  Kiedy ustalono tożsamość przestępców, przygotowano akcję. Policjanci weszli do kilkunastu miejsc w siedmiu województwach Zatrzymano łącznie 21 osób.

Zagłosuj

Czy polska policja jest skuteczna?

Liczba głosów:

- Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Zamościu, gdzie przedstawiono im zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy, oszustw i naruszeń kodeksu karno-skarbowego. W trakcie realizacji  zabezpieczono na poczet przyszłych kar nieruchomości należące do podejrzanych warte 92 miliony złotych - podała policja.

W sprawie występuje łącznie 89 podejrzanych. 60 z nich było związanych z grupą przestępczą. - W sumie, w tym śledztwie funkcjonariusze zabezpieczyli na poczet przyszłych kar, grzywien i kosztów sądowych majątek o wartości ponad 141 milionów złotych - wyliczyli policjanci.

RadioZET.pl/policja/maal