Zamknij

Jedziesz na majówkę? Sprawdź, czy biuro podróży nie jest zadłużone

Redakcja
25.04.2017 17:33
Jedziesz na majówkę? Sprawdź, czy biuro podróży nie jest zadłużone
fot. Flickr

Przed majówkowymi wyjazdami Krajowy Rejestr Długów apeluje o sprawdzanie wiarygodności finansowej biur podróży. Według ostatniego raportu KRD liczba organizatorów wycieczek z długami spada, ale sama kwota zaległości rośnie. 

 W Krajowym Rejestrze Dłużników widnieje 440 biur, a ok. 15% z nich nie zapłaciła za ubezpieczenie.

Zdaniem Andrzeja Kulika z KRD taka sytuacja powinna nas niepokoić i alarmować, gdyż może ona świadczyć o dużych długach biura za granicą.

- Mieliśmy już przypadki firm, których krajowy dług zarejestrowany był na poziomie kilkunastu bądź kilkudziesięciu złotych, a upadały, gdyż faktyczne zadłużenie liczono już w milionach - mówi w rozmowie z Radiem ZET. 

Wszystko przez to, że firmy te miały kolosalne długi wobec zagranicznych kontrahentów, czego w polskich spisach dłużników nie widać.

W 2015 roku opinia publiczna żyła głębokimi problemami finansowymi biura Alfa Star. W związku z ogłoszeniem upadłości spółki, wycieczki około 1500 osób nie doszły do skutku. Teraz śledczy zdecydowali o przesłuchaniu poszkodowanych w celu ostatecznego wyjaśnienia sprawy. Na razie nikomu nie przedstawiono zarzutów. 

RadioZET.pl/gw, KM