Zamknij

Rzecznik Sądu Najwyższego: Na tę chwilę orzeka 55 sędziów. Wyjątkowa sytuacja Gersdorf

Redakcja
06.07.2018 15:40
Rzecznik Sądu Najwyższego: Na tę chwilę orzeka 55 sędziów. Wyjątkowa sytuacja Gersdorf
fot. PAP

Sędzia Małgorzata Gersdorf nie zmienia stanowiska ws. przejścia w stan spoczynku; uważa, że jej kadencja jako I prezes SN trwa do 2020 r. – podkreślił w piątek rzecznik Sądu Najwyższego sędzia Michał Laskowski. Jak mówił, z tego, co wie, po 3 lipca Gersdorf nie podpisywała żadnych pism urzędowych.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Rzecznik SN został zapytany podczas piątkowego briefingu, jak prof. Gersdorf odnosi się do zawiadomienia z Kancelarii Prezydenta, że z dniem 4 lipca 15 sędziów przechodzi w stan spoczynku, w tym również ona.

Zespół prasowy SN poinformował wcześniej, że do Sądu Najwyższego wpłynęły pisma prezydenta Andrzeja Dudy skierowane do 15 sędziów, w tym I prezes SN Małgorzaty Gersdorf; prezydent zawiadamia sędziów o przejściu w stan spoczynku.

Laskowski podkreślił, że prezes Gersdorf „nie zmienia stanowiska”. – Stoi na stanowisku, że jej kadencja (I prezes SN) wyznaczona została wiadomo do kiedy przez konstytucję – podkreślił. Dodał, że teraz Gersdorf zamierza udać się na urlop. – Dzisiejszy jej dzień, to był jej ostatni dzień urzędowania przed urlopem i od poniedziałku będzie na urlopie, który nie wiem, kiedy się skończy – dodał rzecznik SN.

Zobacz także

Ustawa o Sądzie Najwyższym: Projekt sprzeczny z konstytucją

Dopytywany, czy Gersdorf podpisała jakieś pisma urzędowe po 3 lipca, odparł, że „z tego, co wie, nie podpisywała żadnych pism urzędowych”. Przyznał, że prowadziła ona m.in. kolegium Sądu Najwyższego, przyjmowała gości i rozwiązywała „najróżniejsze problemy natury organizacyjnej”.

Odnosząc się do pism, które otrzymali sędziowie, którzy według przepisów przechodzą z dniem 4 lipca w stan spoczynku, powiedział: – Zwracam uwagę, że tym razem, po tych różnych dyskusjach medialnych i różnych stanowiskach Kancelarii Prezydenta, pan prezydent powołał się na art. 39 (ustawy o SN) i osobiście podpisał każdy z tych dokumentów. Ma to więc inny walor niż dotychczasowe pisma, które podpisywał pan Andrzej Dera (sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta), zawiadamiając o stanowisku ogólnie.

– My się nie godzimy z tą interpretacją i uważamy, że ta ustawa jest w tym zakresie sprzeczna z konstytucją, ale respektujemy jej postanowienia, respektujemy dekrety prezydenta – powiedział Laskowski.

W zeszłym tygodniu Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN jednogłośnie przyjęło uchwałę mówiącą, że sędzia Gersdorf pozostaje, zgodnie z Konstytucją RP, I prezesem SN do 30 kwietnia 2020 r.

RadioZET.pl/PAP/MW