Straciła 100 tysięcy złotych. Wyłudzili pieniądze „na policjanta”

09.09.2019 10:36
Oszustwo
fot. East News

Blisko 100 tysięcy złotych straciła 77-letnia mieszkanka miejscowości pod Gorlicami (woj. małopolskie). Oszuści wyłudzili je metodą „na policjanta”. Przerażona kobieta, chcąc pomóc, straciła dorobek całego życia.

Chcesz śledzić takie informacje na bieżąco? Dołącz do grupy Kronika kryminalna Radia ZET na Facebooku

Małopolska policja przybliża historię koszmarnego oszustwa. Nie jest to pierwsza historia wyłudzenia pieniędzy od seniorów. 5 września do kobiety zadzwonił telefon stacjonarny. Mężczyzna przedstawił się za jej syna. „Płaczącym” głosem wyznał, że spowodował wypadek. Po chwili słuchawkę przejął inny mężczyzna, który zaszantażował kobietę.

Przedstawił się jako policjant. Powiedział, że sprawa jest bardzo pilna i jeżeli starsza Pani nie wpłaci 180 tysięcy złotych, to syn pójdzie do więzienia. Oszust zabronił też kobiecie dzwonić do kogokolwiek i polecił cały czas utrzymywać połączenie. Przerażona kobieta poinformowała, że posiada ok. 100 tysięcy złotych oszczędności, które może przekazać. Po chwili pod domem starszej pani pojawił się mężczyzna, któremu oszuści kazali natychmiast przekazać pieniądze. Tak też się stało.

małopolska policja

Po kilkunastu minutach od przekazania pieniędzy kobieta zadzwoniła do syna. Dowiedziała się, że nie doszło do żadnego wypadku.

Zobacz także

Policja przypomina, że w takich sytuacjach mogą dzwonić wyłącznie oszuści. Służby nie informują też telefonicznie o prowadzonych działaniach! Prosi też o natychmiastowy kontakt po telefonie od oszustów, niezależnie czy działają metodą na „policjanta”, „wnuczka”, „hydraulika” czy dowolną inną.

Jak poinformował PAP Sebastian Gleń, rzecznik małopolskiej policji, jeszcze tego samego dnia oszuści próbowali oszukać inne osoby w powiecie gorlickim. Przezorna mieszkanka przewidziała, że dzwonią wyłudzacze. Nie uwierzyła im na słowo.

Pamiętajmy – nie należy przekazywać pieniędzy, podpisywać dokumentów, zakładać kont w banku, podawać obcym swoich danych, numerów PIN i haseł.

RadioZET.pl/Małopolska Policja