Policja rozbiła gang fałszerzy. Wypuścili na rynek podrobione monety

Redakcja
01.03.2018 13:23
Policja rozbiła gang fałszerzy. Wypuścili na rynek podrobione monety
fot. Pixabay

W ręce małopolskich policjantów wpadły dwie osoby, które podrabiały pięciozłotówki. Produkcja fałszywych monet odbywała się w Krakowie i we wsi Wysoka, koło Suchej Beskidzkiej. Funkcjonariusze odnaleźli kilkaset falsyfikatów gotowych do wpuszczenia do obiegu. Fałszerzom grozi kara od 5 do nawet 25 lat pozbawienia wolności.

Chcesz śledzić takie informacje na bieżąco? Dołącz do grupy Kronika kryminalna Radia ZET na Facebooku

Zagłosuj

Jaką formę płatności preferujesz?

Liczba głosów:

Małopolska policja otrzymywała wiadomości o przypadkach płacenia fałszywym bilonem na terenie województwa. Wykonanie pieniędzy było tak dobre, że trudno było je odróżnić od prawdziwych monet. Jakość wykonania podróbek powiązano z krakowską grupą fałszerzy, która została rozbita w 2008 roku.

Jak podaje TVP Info, monety podrabiano w Krakowie oraz okolicach Suchej Beskidzkiej, a konkretnie we wsi Wysoka. W ramach toczącego się śledztwa policja zatrzymała dwóch mężczyzn w wieku 42 i 70 lat.

Śledczy zabezpieczyli materiał dowodowy w postaci linii produkcyjnej, na którą składała się prasa, urządzenie do produkcji matryc, dmuchawy pieca oraz zapas awersów i rewersów, odczynniki chemiczne i przetopiony, wycofany z obiegu bilon.

Zobacz także

Funkcjonariusze zabezpieczyli dodatkowo kilkaset falsyfikatów, które miały trafić do obiegu. Fałszerze ukryli je w studni i narożnikach pokryć dachowych.

RadioZET.pl/Fakt24,TVP Info/DG