Zamknij

Pracownica przedszkola znęcała się nad dzieckiem. Prokuratura wkroczyła do akcji

Redakcja
20.03.2018 10:58
Crayons
fot. Pixabay

Zarzut znęcania się nad dzieckiem usłyszała pracownica jednego z niepublicznych przedszkoli w Nowym Sączu — powiedział szef nowosądeckiej prokuratury rejonowej, Jarosław Łukacz. Małopolska kurator oświaty objęła przedszkole stałym nadzorem do czasu wyjaśnienia sprawy.

— Chodzi o dwukrotne znęcanie się nad jednym dzieckiem w trakcie zajęć przedszkolnych we wrześniu i październiku 2017 r. Dysponujemy nagraniem zdarzenia, przesłuchujemy rodziców dzieci, które uczęszczały do przedszkola w poszczególnych latach, przesłuchujemy personel placówki i mamy zgromadzoną stosowną dokumentację — powiedział prok. Łukacz.

Podejrzana złożyła wyjaśnienia i nie przyznała się do winy, podając swoją wersję zdarzeń, którą śledczy będą weryfikować. Za ten czyn grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Prokuratura prowadzi śledztwo

Choć prokuratorskie śledztwo trwa od października ub.r., to małopolski kurator oświaty dowiedział się o sprawie 16 marca br. od Rzecznika Praw Dziecka. Po zapoznaniu się z nagraniem zdarzenia, na którym widać, jak przedszkolanka szarpie dziecko, w trybie pilnym kurator podjęła czynności z zakresu nadzoru pedagogicznego.

— Małopolski Kurator Oświaty wyraża głębokie oburzenie z powodu opieszałości organów ścigania w sprawie zagrożenia zdrowia i życia dziecka w przedszkolu w Nowym Sączu. Sprawy tego typu powinny być traktowane absolutnie priorytetowo — napisała w przesłanym komunikacie małopolska kurator Barbara Nowak.

Co na to kurator?

Według kuratorium bezpieczeństwo ma zapewnić dzieciom wizytator, którego stałe dyżury rozpoczęły się w poniedziałek i potrwają do czasu wyjaśnienia sprawy. Ponadto kurator objęła osobisty nadzór nad sprawą.

— Aktualnie sprawa prowadzona jest pod kątem ustalenia stanu faktycznego i jego oceny, tj. czy przedszkole prowadzone jest zgodnie z przepisami prawa oświatowego, w tym w szczególności co do przestrzegania podstawowych praw dziecka — poinformowała Barbara Nowak.

RadioZET.pl/PAP/MP